איטליה שלא הכרת

ערים קסומות באיטליה - בולוניה, טורינו, מנטובה מילאנו ועוד

סדרה חדשה ומרהיבה בה נטייל בערי איטליה הקסומות, אך הפחות מתויירות על ידי המטייל הישראלי. בסיור הוירטואלי נלמד על ההיסטוריה, התרבות, האמנות והמבנים החשובים והמעניינים. הסדרה הזו מהווה השלמה לסדרות האחרות על איטליה ותמלא את החסר אצל כולנו. לכל עיר תוקדש הרצאה מלאה, שתלווה בתמונות מרהיבות ובהסברים מרחיבי דעת.
 
הרצאה 1 – מילאנו 
הבירה הצפונית של איטליה מלאה בשכיות חמדה שאין שני להן. נלמד את תולדות העיר ונסייר בשדרות הרחבות בה. נעמוד משתאים מול "הסעודה האחרונה" של ליאונרדו דה וינצ'י ונלמד מדוע היצירה כה פגומה. נטפס על גגו של הדואומו המרשים, הכנסייה השנייה בגודלה בעולם. נלמד את סיפורו של בית האופרה לה סקאלה המפורסם. נראה את ה"פייטה" האחרונה של מיכאלאנג'לו ונבקר במוזיאון "בררה" הידוע באוסף היצירות המדהים בו.

הרצאה 2 – טורינו 
עיר הבירה הראשונה של איטליה, שם גם נולד מלכה הראשון, מצטיינת ברחובותיה הישרים, בארמונות מפוארים וכיכרות מרהיבים ומקושטים. נשמע ונראה את "תכריכי ישו" בדואומו של העיר, נבקר במוזיאון המצרי, הגדול ביותר בעולם לאחר זה שבקהיר ונראה את אוספי האמנות של שושלת סבויה.

הרצאה 3 – בולוניה 
עיר קסומה אשר שימרה את האופי האדריכלי של ימי הביניים והרנסנס. ידועה במבני העיר האדומים ולכן נקראת "האדומה". נראה יצירות של מיכאלאנג'לו בקבר של דומניקוס, נביט בתבליטים המספרים את התנ"ך של ג'קופו דלה קוורצ'ה המקשטים את כנסיית פטרוניוס – החמישית בגודלה בעולם. נראה את "המגדלים הנטויים" של העיר בדרכנו לגלריה הלאומית בעיר, שם נראה יצירות של ג'וטו, רפאל, גוידו רני ורבים אחרים. לא נפסח על המזרקה הענקית בכיכובו של נפטון בכיכר הראשית של העיר.

הרצאה 4 – פררה ומנטובה 
שתי ערים קסומות בהן שלטו משפחות שהיו פטרוניות של אמנות במשך מאות שנים. בפררה נראה את מורשתה של משפחת אסטה ובמנטובה נראה את זו של משפחת גונזגה. נסייר בערים, נשמע על ההיסטוריה שלהן ונכיר את האמנים שפעלו בהן.

הרצאה 5 – רוונה 
רוונה הייתה בירתה של האימפריה הרומית המערבית לקראת סוף דרכה של האימפריה. בעיר ידועה בזכות הפסיפסים המוקדמים ביותר באמנות הנוצרית. נעמוד על הסיבה להיותה העיר היחידה בה ניתן לראות פסיפסים כה מוקדמים. נסקור את מבניה ההיסטוריים ונראה את יצירות הפאר בה.

הרצאה 6 – אורבייטו 
העיר השוכנת על צוק גבוה המשמש הגנה טבעית ידועה בזכות הדואומו המרשים, אחת מהכנסיות היפות בעולם. החזית המקושטת בצפיפות רבה מתארת בתבליטיה גם את סיפור אדם וחווה. בתוך הכנסייה נשמע את סיפור "הנס של בולסנה" והקפלה המרשימה. שיאו של הביקור יהיה צפייה בקפלה המעוטרת ביותר, פרי עבודתם של שני ענקי הרנסנס – פרא אנג'ליקו ולוקה סניורלי.

הרצאה 7 –  פדובה 
העיר מלאה בשכיות חמדה אותם נכיר. גולת הכותרת הינה כמובן הקפלה בה צייר ג'וטו את ציורי הקיר הנחשבים לפריצת דרך ולתחילתה של תקופת הרנסנס בציור. נבקר בכנסייה הענקית סנט אנטוניו ונלמד על מפעלו של דונטלו בעיר – התבליטים בכנסייה ופסל הפרש הראשון בעולם בעת החדשה. נסייר בסמטאות העיר העתיקה ובבניין האוניברסיטה המרשים.

הרצאה 8 – פומפיי  
העיר שכוסתה באפר וולקני בגובה של ששה מטר השתמרה בצורה יוצאת דופן. בזכות עובדה זו נוכל לטייל בעיר המשגשגת של האימפריה הרומית. נבחן את שרידיה יחד עם תמונות שיחזור מדוייקות שתאפשרנה הבנה של חיי עיר לפני אלפיים שנה. נסייר בבתי העשירים המלאים בפסיפסים ובציורי קיר, נראה פסלים שהשתמרו, נבקר ב"בית הבושת" המפורסם ונעמוד על משיכתה של העיר להמוני תיירים אז, והיום. 

הרצאות נוספות

מהמקדש ביוון ועד לבית הלבן

מסע אל המבנים המפוארים והמפורסמים בעולם מסע מן הכורסא אל המקדשים, הכנסיות, הארמונות ומפעלי הבנייה הכבירים של האנושות. הקורס ידריך, צעד אחר צעד, בהבנת התפתחות

קרא עוד »

דמות האישה

דמות האישה בתולדות האמנות האישה כנושא באמנות מלווה את ההיסטוריה מאלות הפריון הקדומות, דרך הפיסול והציור היווני והרומי ועד לעת החדשה. האישה בתנ"ך, האישה בנצרות,

קרא עוד »

סיפורה של משפחה

משפחת מדיצ'י לדורותיה משפחת מדיצ'י מפירנצה, מזוהה יותר מכל משפחה אחרת בפטרונותה לאמנות והפיכתה של העיר פירנצה לעיר הרנסנס, המהווה עד היום מוקד לעלייה לרגל

קרא עוד »