דמות האישה

דמות האישה בתולדות האמנות

האישה כנושא באמנות מלווה את ההיסטוריה מאלות הפריון הקדומות, דרך הפיסול והציור היווני והרומי ועד לעת החדשה. האישה בתנ"ך, האישה בנצרות, חווה אם כל חי והאישה הארוטית והפרובוקטיבית.

רשימת נושאי ההרצאות

– אפרודיטה (ונוס) אלת האהבה, התשוקה והיופי

 – דמות האישה במיתולוגיה היוונית , מהרה ועד ארטמיס

– חווה, אם כל חי, ה"פאם פאטאל" הראשונה?

– נשים בתנ"ך – יהודית, דלילה, יעל, אסתר ועוד

– האישה בסיפורי הנצרות – ממריה ועד מגדלנה

– הקדושות והמרטיריות בנצרות מיהן?

– האישה הארוטית המגרה והפרובוקטיבית – "פאם פאטאל" והשתקפותה באמנות

– האישה כמודל היופי.

– האישה כאלגוריה – המידות הטובות והרעות

– דמות האם בתולדות האמנות

– נשים עושות אמנות – ארטמיסיה ג'נטילסקי ואחרות

– רובנס והנשים ה"רובנסיאניות"

– דמות האישה במאה ה-19 – מהניאו-קלאסיקה ועד פיקאסו

-נשים מתרחצות – מבת שבע הרוחצת על הגג ועד הנשים הרוחצות של רנואר.

אהבת נשים
אהבת נשים הייתה קיימת מאז ומתמיד, ובאה לידי ביטוי גם ביצירות אמנות. ההרצאה תסקור את היצירות העוסקות, ולו ברמיזה, באהבת אישה לאישה. אמנות מצרים, סיפורה של המשוררת סאפפו, סיפורי המיתולוגיה היוונית. נמשיך לראות ולשמוע על יצירות אמנות מהרנסנס, תקופת הברוק והרוקוקו ועד ליצירות הנועזות יותר במאה ה- 19 וה-20.

סקס וארוטיקה בתקופת הרנסנס והבארוק
בני אדם גילו, מאז ומתמיד, עניין רב במין ובארוטיקה. בעת הקדומה לא היו מגבלות דת ומוסר והנושא היה חופשי ללא סייגים כמעט. בתקופת הרנסנס והבארוק, מצאו האמנים והפטרונים דרכים יצירתיות להתענג על מין וארוטיקה, כדי ליהנות, מבלי להכעיס את הכנסייה. תיאורי מין בתנ"ך, במיתולוגיה ואפילו בנצרות עצמה (ראה מריה מגדלנה) יצרו עושר של יצירות אמנות נפלאות בהן נושא המין הוא המרכזי. בהרצאה נטייל בין יצירות אלה ונלמד להבין אותן.

הרצאות נוספות

לונדון

העיר של המוזיאונים והגלריות לונדון הינה יעד מבוקש ופופולארי לכל בן תרבות. ריכוז שכיות החמדה של אמנות מהווה סיבה מספקת לגיחות חוזרות אל עיר זו.

קרא עוד »

המיתולוגיה היוונית

בראי האמנות – סיפורי המיתולוגיה בציור, פסול וארכיטקטורה מסע מרתק אל נבכי המיתולוגיה היוונית המשמשת עד היום בסיס לתרבות המערב. אלי האולימפוס, הגיבורים, ההרפתקאות, המלחמות

קרא עוד »

הדרום הקסום של איטליה

סיור אמנות ותרבות מרומא דרומה עד סיציליה דרום איטליה אינה רק פיסת נוף מדהימה אלא אוצר בלום של אמנות, תרבות והיסטוריה מרתקת. במסגרת קורס ייחודי

קרא עוד »