דמות האישה

דמות האישה בתולדות האמנות

האישה כנושא באמנות מלווה את ההיסטוריה מאלות הפריון הקדומות, דרך הפיסול והציור היווני והרומי ועד לעת החדשה. האישה בתנ"ך, האישה בנצרות, חווה אם כל חי והאישה הארוטית והפרובוקטיבית.

רשימת נושאי ההרצאות

– אפרודיטה (ונוס) אלת האהבה, התשוקה והיופי

 – דמות האישה במיתולוגיה היוונית , מהרה ועד ארטמיס

– חווה, אם כל חי, ה"פאם פאטאל" הראשונה?

– נשים בתנ"ך – יהודית, דלילה, יעל, אסתר ועוד

– האישה בסיפורי הנצרות – ממריה ועד מגדלנה

– הקדושות והמרטיריות בנצרות מיהן?

– האישה הארוטית המגרה והפרובוקטיבית – "פאם פאטאל" והשתקפותה באמנות

– האישה כמודל היופי.

– האישה כאלגוריה – המידות הטובות והרעות

– דמות האם בתולדות האמנות

– נשים עושות אמנות – ארטמיסיה ג'נטילסקי ואחרות

– רובנס והנשים ה"רובנסיאניות"

– דמות האישה במאה ה-19 – מהניאו-קלאסיקה ועד פיקאסו

-נשים מתרחצות – מבת שבע הרוחצת על הגג ועד הנשים הרוחצות של רנואר.

אהבת נשים
אהבת נשים הייתה קיימת מאז ומתמיד, ובאה לידי ביטוי גם ביצירות אמנות. ההרצאה תסקור את היצירות העוסקות, ולו ברמיזה, באהבת אישה לאישה. אמנות מצרים, סיפורה של המשוררת סאפפו, סיפורי המיתולוגיה היוונית. נמשיך לראות ולשמוע על יצירות אמנות מהרנסנס, תקופת הברוק והרוקוקו ועד ליצירות הנועזות יותר במאה ה- 19 וה-20.

סקס וארוטיקה בתקופת הרנסנס והבארוק
בני אדם גילו, מאז ומתמיד, עניין רב במין ובארוטיקה. בעת הקדומה לא היו מגבלות דת ומוסר והנושא היה חופשי ללא סייגים כמעט. בתקופת הרנסנס והבארוק, מצאו האמנים והפטרונים דרכים יצירתיות להתענג על מין וארוטיקה, כדי ליהנות, מבלי להכעיס את הכנסייה. תיאורי מין בתנ"ך, במיתולוגיה ואפילו בנצרות עצמה (ראה מריה מגדלנה) יצרו עושר של יצירות אמנות נפלאות בהן נושא המין הוא המרכזי. בהרצאה נטייל בין יצירות אלה ונלמד להבין אותן.

הרצאות נוספות

פריז עיר של אמנות

סיור בעיר בעיניו של שוחר תרבות פריז – עיר אמנות מרתקת תהווה את נושא סדרת הרצאות האמנות החדשה. במסגרת ההרצאות נתוודע למבנים ההיסטוריים, לכנסיות, למוזיאונים

קרא עוד »

ונציה – עיר של אמנות

תולדות הציור, הפיסול והאדריכלות של עיר התעלות וונציה – עיר אמנות מרתקת תהווה את נושא סדרת הרצאות . במסגרת ההרצאות נתוודע למבנים ההיסטוריים, לכנסיות, למוזיאונים

קרא עוד »

לונדון

העיר של המוזיאונים והגלריות לונדון הינה יעד מבוקש ופופולארי לכל בן תרבות. ריכוז שכיות החמדה של אמנות מהווה סיבה מספקת לגיחות חוזרות אל עיר זו.

קרא עוד »
שינוי גודל גופנים
ניגודיות