רומא – מאז ועד היום

סמינר מקיף על העיר ,לאורך ההיסטוריה, בעיני שוחר האמנות והתרבות

המבקר ברומא עומד משתאה מול שפע יצירות האמנות – בפיסול, ציור ואדריכלות הנותנות לעיר את המראה הנצחי שלה עד היום. במבט בוחן יותר ניתן להבחין   בהשפעות של כל תקופה ותקופה בתולדות האמנות. הקורס המרתק הזה יביא בפני הצופה את ההיסטוריה של האמנות , על פי היצירות הקיימות ברומא, בפיסול, ציור ואדריכלות, ויבהיר את הייחוד, השונה והמאפיין של כל תקופה.
 
העולם הקלאסי – יקום לתחייה מולנו עם הסקירה של המפעל האמנתי של האימפריה הרומית . נסקור את עתיקות הפורום , הקולוסאום והפנתיאון. נטייל במוזיאונים ונראה את הציור והפיסול של התקופה.
 
הנצרות הקדומה תובא במלוא הדרה בביקור בקטקומבות, בכנסיית סנטה מריה מג'ורה, ובשרידים נוספים מאותה תקופה.
 
ימי הביניים יתבהרו לאחר שנראה את האדריכלות הרומנסקית שהייתה נפוצה כל כך ברומא, השפעת ביזנץ על אופי, סגנון וטכניקת הציור בפסיפסים ונעמוד על מילון הצורות הנוצרי – נסקור בקצרה את סימני הזיהוי של הדמויות בנצרות.
 
תקופת הרנסנס לא החלה ברומא אלא בפירנצה אך העיר נהנתה מעבודותיהם של גדולי האמנות אשר הגיעו לעיר כדי להשאיר בה לנצח , את יצירתם. שיאה של תקופה זו יבוא לידי ביטוי בביקור מפורט ומרהיב, על כל הפרטים שבו , בקפלה הסיסטינית. נסקור את הקירות – מעשה ידיהם של אמני טוסקנה ואומבריה – פרוג'ינו, בוטיצ'לי ואחרים. נמשיך לתקרה המרהיבה , מעשה ידיו של גדול אמני הרנסנס – מיכאלאנג'לו , ונסקור בקפידה את הקיר המערבי – יום הדין , מעשה ידיו גם כן.
 
סגנון הברוק הוא פרי יצירתם של אמני רומא ובראשם ברניני – בפיסול ואדריכלות ושל קאראוואג'יו בציור. נסקור את מפעלם של השניים, יחד עם הצצה ליצירות אחרים שפעלו בעיר באותה תקופה – ואת השפעת הסגנון החדש שיצא מרומא לכל חלקי אירופה.
 

הרצאות נוספות

הציור בתקופת הרנסנס

מג'וטו בפדובה ועד למיכאלאנג'לו בקפלה הסיסטינית סדרה מרתקת הפורשת לפנינו את סיפורו של הציור בתקופת הרנסנס. ג'וטו, על רקע הציור הביזנטי מחולל את המהפך ומבשר

קרא עוד »

פריז עיר של אמנות

סיור בעיר בעיניו של שוחר תרבות פריז – עיר אמנות מרתקת תהווה את נושא סדרת הרצאות האמנות החדשה. במסגרת ההרצאות נתוודע למבנים ההיסטוריים, לכנסיות, למוזיאונים

קרא עוד »