מאירופה לארץ הקודש – אדריכלות נוצרית חוצת יבשות – סמסטר ב'

פרטי ההרצאה:

אסכולות - האוניברסיטה הפתוחה, סינמטק - תל אביב
07/03/2024
10:00
חמישי
1-700-700-169
מאירופה לארץ הקודש – אדריכלות נוצרית חוצת יבשות – סמסטר ב'

סדרה זו תפתח צוהר אל עולם האדריכלות והאמנות אשר נותנות ביטוי לנצרות. נפתח בראשית הנצרות ובכנסיות הראשונות ברומא, נמשיך לימי הביניים ולתקופות הרנסנס והבארוק. נסיים בכנסיות שנבנו בישראל בעת החדשה. ההרצאות תהיינה כעין סיורים מודרכים ומרהיבים ביופיים במבנים היפים בעולם, תוך התבוננות בפרטיהםולמידת החידושים האדריכליים שהביאו לעולם.

5 הרצאות – ד"ר אפי זיו

3 הרצאות – ד"ר עינת סגל

ההרצאות שלי הן

  1. כל ההתחלות

כנסיות הראשונות נבנו ברומא, בארץ ישראל ובאימפריה הביזנטית. נעמוד על מאפייני האדריכלות הקלאסית ונופתע מהנושאים שהעסיקו את ראשי הכנסייה. נתחיל מהכנסייה הראשונה ברומא – סנטה מריה מג'ורה, ונסיים את הסיור בתקופה זו בכנסיית הגיה סופיה באיסטנבול, כנסייה  שהפכה למסגד.

  1. כנסיות ימי הביניים – הסגנון הרומנסקי

עם נפילתה של האימפריה הרומית חל שינוי דרמתי בסגנון הבנייה של הכנסיות. נלמד על המאפיינים של הסגנון הרומנסקי ונבקר בכנסיות המעטות ששרדו עד היום ונבנו בסגנון זה, נבקר ברומא בכנסייה בה קבור הקדוש ולנטיין אשר יום מותו הוא יום האהבה, נבקר בבזיליקה על שם סן מרקו שבוונציה, נסייר בדרום צרפת בעיר ארל, עוד נבקר בכנסייה הגדולה ביותר בסגנון זה הנמצאת בעיר שפייר השוכנת על שפת נהר הריין בגרמניה ועוד.

  1. הכנסיות והקתדראלות המרהיבות בסגנון הגותי

סגנון חדש ומרהיב מפציע באירופה, הסגנון שלימים ייקרא הסגנון הגותי. מדוע נוצר הסגנון הזה, כיצד הוא שרת את צרכי הכנסייה, מה היו החידושים המפתיעים באדריכלות החדשה? נתחיל את הסיור הלימודי בקתדרלת נוטרדאם בפריז, נמשיך, לא רחוק משם לסנט-שאפל המפתיעה, נדרים לשארטר ולאמיין ונחזור לפריז כדי לבקר בבזיליקה סנט דני, המכונה "הנקרופוליס המלכותי של צרפת", ובה נקברו המלכים והמלכות של צרפת בקברים מפוארים וייחודיים.

כנסיות בסגנון הרנסנס באיטליה

מפגש עמוס בסיורים ברחבי איטליה. נתחיל ברומא – כנסיית סן פייטרו אין וינקולי, וכנסיית סנט אגוסטינו ובה ניתקל בהפתעה נעימה – אותיות עבריות בציורי הנביאים, נמשיך לפירנצה ונבקר בכנסיות פחות מתויירות, אך בהן יצירות מופת: כנסיית אוניסנטי, עם יצירות של בוטיצ'לי וגירלנדיו,  סן ביאג'ו בטוסקנה, סן פרנצ'סקו שבארצו ובה יצירת המופת של פיירו דלה פרנצ'סקה, בכנסיית סנטה מריה דאי פרארי שבוונציה ובה יצירת המופת של טיציאן ואמנים נוספים.

כנסיות הבארוק המפתיעות

הסגנון החדש והמרהיב ביותר – תגובתה של הכנסייה הקתולית לרפורמציה – הוא עוצר נשימה ומשאיר את המבקר פעור פה. נלמד על חידושיו של האדריכל בורומיני ברומא בכנסיית סנט אנייזה, ובכנסיית סן קרלו של ארבע המזרקות ועוד. נמשיך לטורינו כדי לבקר בכנסיות פרי תיכנונו של גאון הבארוק – גואריני. ניסע לאוסטריה לביקור בכנסייה ובמנזר במלק ונסיים בקתדרלה של לונדון, הלא היא סנט פול, בתיכנונו של סר כריסטופר רן.

דילוג לתוכן