רומא בעיניו של שוחר תרבות

פרטי ההרצאה:

הקתדרה קרית אונו
25/10/2021
12:15
שני
03-5354290
רומא בעיניו של שוחר תרבות
סיור לימודי ברומא - תרבות, היסטוריה, מיתולוגיה, אפיפיורים ואמנות

רומא בעיניו של שוחר תרבות

מסע מרתק ברומא, עיר הנצח, בירת התרבות המערבית. הסיור יכלול סקירה היסטורית ומיתולוגית, צפייה במבני הפאר של האימפריה הרומית, הנצרות הקדומה, תקופת הרנסנס והשיא – תקופת הבארוק שמרכזה רומא. נלמד על ענקי הבארוק שפעלו בעיר, נסייר בארמונות, בווילות ונגלה "סודות" לא ידועים המסתתרים בכיכרות ובמזרקות של העיר. חובה לכל מי שהיה בעיר ורוצה לדעת עליה יותר.

נושאי הרצאות:

25.10.21 יסודה של רומא

הסיפור המיתולוגי וההיסטורי משתלבים לסיפור אחד מרתק שקשה לדעת בו מה אמת ומה מיתוס. נשמע את סיפורו של איניאס, הזאבה והתאומים רומולוס ורמוס ונכיר את מלכי רומא עד כינונה של הרפובליקה.

8.11.21 מבני הפאר של רומא האימפריאלית

סיור קסום בעיר הגדולה ביותר בעולם של העת העתיקה. נבקר במבני הפאר אשר מהווים עד היום את הבסיס לאדריכלות הניאו-קלאסית. נכיר את שערי הניצחון ועמודי הניצחון של הקיסרים, הפנתאון, אמות המים ועוד.

22.11.21 האמנות ברומא האימפריאלית

נסקור את הפיסול והציור ברומא העתיקה, נלמד על ההשפעה של יוון וניכנס למוזיאונים הרבים בהם מוצגות היצירות של אז ונתעכב במיוחד בסקירת היצירות במוזיאון הקפיטוליני ברומא.

13.12.21 הנצרות הקדומה וביטויה באמנות רומא

סיפורה של אמנות הנצרות התחיל ברומא והתפשט לרחבי העולם. כיצד באה לידי ביטוי באמנות הדת החדשה? נטייל בקטקומבות ובכנסיות הראשונות העומדות על תילן עד היום הזה.

27.12.21 "יש לנו אפיפיור"

כיום, האפיפיור הינו רק דמות דתית בלבד. עד לא מזמן הוא היה ראש מדינה גדולה וחשובה במרכז איטליה, נלמד על כינונה של המדינה בימי הביניים, נלמד את אופן בחירת האפיפיור, נשמע על המלחמות אליהן יצא, על כניעתו או ניצחונו מול ראשי מדינות ונסיים בהסכם המפורסם בינו לבין ממלכת איטליה שהסדיר את מערכת היחסים עד היום.

10.1.22 מוזיאון הוותיקן ברומא

מבלי לעמוד בתור הארוך נסייר באוספי האפיפיורים, ב"חדרים של רפאל" ובחצר המתומנת בה נצפה ב"אפולו בלבדרה", "לאוקאון ובניו" ונלמד על תולדות הפיסול לכל תקופותיו. תחנתנו האחרונה בסיור תהיה הקפלה הסיסטינית – נציץ בה ונשמע על ההיסטוריה שלה.  סיור מקיף וממצה נכרוך בהרצאה הבאה.

14.3.22 הקפלה הסיסטינית והתקרה של מיכלאנג'לו

פאר היצירה של תקופת הרנסנס ושיאו האישי של מיכלאנג'לו בהתמודדות עם טכניקת הפרסקו בציור על גבי תקרות וקירות. נשמע את סיפור המבנה הפרטי של האפיפיורים וננסה להתמצא בין אלפי הדמויות המצוירות באלפיים מ"ר של ציור רנסנסי.

28.3.22 ארמונות ובתי אצולה ברומא

אצולת העיר בנתה לעצמה ארמונות ומבני פאר, לא כולם פתוחים לציבור. ניכנס אל כמה מהם, כמו ארמון ברבריני, ארמון קורסיני, ארמון מאדאמה, וילה פרנזינה, ארמון פרנזה ועוד.

25.4.22 הכנסייה והכיכר הגדולים בעולם

האדריכלות המדהימה של כנסיית סנט פטרוס והכיכר שבחזיתה, מהוות את אחד מהמוקדים המפתיעים של העיר. נסייר בהם, נראה את יצירות המופת בתוך הכנסייה ונשמע סיפורים "מאחורי הקלעים".

9.5.22 "הסודות" של הפיאצות והמזרקות של רומא

סיור מאתגר במקומות המפורסמים כל כך, אשר מאחורי כל אתר מסתתרים "סודות" שיפתיעו גם את אלה המכירים אותם היטב. נכיר גם מזרקות החבויות מן העין ונשמע את סיפורן המרתק.

23.5.22 כנסיות כמוזיאונים

הכנסיות הרבות ברומא מהוות "מוזיאון פתוח וחינמי" לכל שוחרי האמנות. נבקר בהן ונגלה אין- ספור יצירות מופת של גדולי האמנים, החל מאמני הרנסנס – רפאל, מיכלאנג`לו, טיציאן, טינטורטו, ועד גדולי הבארוק – קאראווג`ו, גווידו רני, ברניני, בורומיני ועוד רבים אחרים.

13.6.22 גדולי הבארוק של רומא

"אמרת בארוק – אמרת רומא…". רומא היא בירת הבארוק של אירופה. נעמוד על מאפייני הבארוק באדריכלות, בציור ובפיסול באמצעות סקירת מבנים ויצירות של בורומיני, ברניני וקאראואג'יו שהנחילו לעולם את הסגנון המפואר של המאה ה-17.

 

.