הרצאות קרובות

– פומפיי - העיר שהתעוררה מתרדמתה העיר כוסתה באפר וולקני בגובה של ששה מטר השתמרה בצורה יוצאת דופן. בזכות עובדה זו נוכל לטייל בעיר המשגשגת של האימפריה הרומית. נבחן את שרידיה יחד עם תמונות שיחזור מדוייקות שתאפשרנה הבנה של חיי עיר לפני אלפיים שנה. נסייר בבתי העשירים המלאים בפסיפסים ובציורי קיר, נראה פסלים שהשתמרו, נבקר ב"בית הבושת" המפורסם ונעמוד על משיכתה של העיר להמוני תיירים אז, והיום.

מקום

נתניה, : רח' שדרות בנימין 60, רשת הספריות בנתניה

תאריך

01/12/2023

זמן

ששי
10:00
פומפיי – העיר שהתעוררה מתרדמתה
נתחיל את ההרצאה בשתיית קפה בבית הקפה העתיק ביותר בעיר. נלך, לא רחוק משם, לבניין הספרייה המרשים ונראה מה יש שם. נעלה במעלית אל מגדל הפעמונים לתצפית, נכיר את האמן שהושפע והשפיע על לאונרדו כשביקר בעיר ונראה כמה יצירות ארוטיות המספרות מיתולוגיה.

מקום

מדיטק חולון

תאריך

31/12/2023

זמן

18:00
וונציה – בתי קפה, הספרייה, מגדל הפעמונים ו…ציורים
3. הצליבה של רפאל ו"הפייטה" של מיכלאנג'לו צפייה ביצירות המופת המתארות את הרגעים המכוננים של הדת הנוצרית לא ישאירו את הצופה אדיש מולן. נראה יצירות מפורסמות ונתרשם גם מיצירות של אמנים פחות ידועים אך מפתיעים ביצירותיהם.

מקום

ירושלים - אסכולות האוניברסיטה הפתוחה, מוזיאון המדע -

תאריך

31/12/2023

זמן

ראשון
11:00
הצליבה של רפאל ו"הפייטה" של מיכלאנג'לו
יצירות אמנות או הטרדות מיניות ? כנראה גם וגם... הטרדות מיניות לא החלו בימינו. כבר בתנ"ך מוזכרות כמה הטרדות כאלה, ואף כאלה שהאישה היא המטרידה כמו יוסף, דלילה, בנותיו של לוט. נעסוק בסיפורי הטרדות כאלה באמצעות יצירות מופת מכל הזמנים.

מקום

הקתדרה קרית אונו

תאריך

25/12/2023

זמן

שני
10:30
הטרדות מיניות ביצירות אמנות
איך דונטלו, רפאל, קאראואג'יו ואחרים מתארים את יוחנן המטביל? נכיר ונלמד לזהות באמנות את האיש שנקרא "הנביא האחרון של הברית הישנה והנביא הראשון של הברית החדשה". יצירות אמנות רבות נוצרו על סיפור חייו המרתק. כמו כן, נערוך סיור בבתי טבילה מפורסמים הקשורים אליו.

מקום

אסכולות - האוניברסיטה הפתוחה, סינמטק - תל אביב

תאריך

14/12/2023

זמן

חמישי
10:00
הנצרות – קווים לדמותה – יוחנן המטביל
3. הפיסול ביוון ורומא ומה הקשר ל"דוד" של מיכלאנג'לו הפיסול ביוון, של אלי האולימפוס ושל סיפורי המיתולוגיה ישפיע על הפיסול ברומא ויגיע עד מיכלאנג'לו בפסל "דוד" ובפסליו האחרים. נלמד על הבדלי הסגנון והמאפיינים השונים בתקופה ההלניסטית ביוון והפיסול המונומנטאלי ברומא. נסיים בהתבוננות בפסל הפרש המרשים של מרקוס אאורליוס

מקום

בית נגלר - קריית חיים

תאריך

13/12/2023

זמן

רביעי
10:30
3.	הפיסול ביוון ורומא ומה הקשר ל"דוד" של מיכלאנג'לו
18.12.23 אברהם ועקדת יצחק סיפור עקדת יצחק תופס מקום מרכזי ביצירות אמנות. אצל הנוצרים מרמזת העקידה לצליבת ישו ומכאן הפופולאריות של נושא זה. נספר ונראה גם את בשורת המלאכים לאברהם וכמובן נצפה בסיפור הטראגי של הגר וישמעאל.

מקום

בית אבא חושי - חיפה

תאריך

18/12/2023

זמן

שני
10:00
אברהם ועקידת יצחק
ניסים ונפלאות – חייו של ישו כמקור בלתי נדלה של יצירות אמנות יצירות מופת רבות של גדולי האמנים, אותם נראה במוזיאונים ובכנסיות מתארות את הנסים שביצע. נבין כיצד הפכה האמנות את סיפורו לאמנות נשגבה.

מקום

ירושלים אסכולות האוניברסיטה הפתוחה, מוזיאון המדע

תאריך

17/12/2023

זמן

ראשון
11:00
ישו – ניסים ונפלאות ו… איקונוגרפיה
משפחת פאצי, אצולה טוסקנית משפחה עשירה זו, שהעסיקה את ברונלסקי בבניית הקפלה שלה בפירנצה, הייתה אספנית אמנות חשובה אך נעלמה כלא הייתה לאחר נסיון ההפיכה הרצחני שניסו לנהל נגד משפחת מדיצ'י, עליו נשמע בפירוט.

מקום

בית אריאלה - תל אביב

תאריך

12/12/2023

זמן

שלישי
11:00
משפחת פאצי אצולה טוסקנית ורצח מפתיע
האיליאדה – הומרוס האפוס הראשון בעולם המערבי מספר על המתרחש במשך 52 יום, בשנה העשירית למלחמה בין היוונים לטרויה בגלל אהבתה של הלנה לנסיך טרויאני. כבר בציורי הכדים ניסו האמנים לתאר את העלילות, האהבות, ההרפתקאות של גיבורי המלחמה. נקרא באיליאדה לצד האיורים והיצירות.

מקום

מוזיאון טיקוטין - חיפה

תאריך

06/12/2023

זמן

רביעי
10:30
ספרי מופת ויצירות אמנות – האיליאדה להומרוס
- "הסודות" של הפיאצות והמזרקות של רומא סיור מאתגר במקומות המפורסמים כל כך, אשר מאחורי כל אתר מסתתרים "סודות" שיפתיעו גם את אלה המכירים אותם היטב. נכיר גם מזרקות החבויות מן העין ונשמע את סיפורן המרתק. נלמד כיצד להתבונן ביצירות אמנות.

מקום

מרכז הבמה - גני תקווה

תאריך

05/12/2023

זמן

שלישי
18:00
"הסודות" של הפיאצות והמזרקות ברומא
פסיכה ואמור סיפור האהבה הגדול של האישה היפה ביותר עם אל האהבה עצמו. הסיפור שנכתב על ידי אפוליאוס הרומאי במאה השנייה לספירה ממשיך מאז ועד היום לעורר סוגיות פילוסופיות ופסיכולוגיות מרתקות. בעברית יצאו כבר גרסאות רבות לסיפור האהבה הזה.

מקום

הקתדרה קרית אונו

תאריך

04/12/2023

זמן

שני
10:30
פסיכה ואמור – סיפור אהבה מרגש
הרצאה 3 – מוזיאונים, ברים וסיפורה של אורסולה בכל הרצאה נבקר במוזיאון אחר, הפעם בארמון קא'דורו ונלמד איך היה השילוב בין נצרות לעבר הקלאסי הפגאני. נרים כוסית של משקה בליני ונאכל קרפצ'יו בבר המפורסם ביותר – "הרי'ס בר". נראה "סרט" ובו אלפי דמויות המספרות סיפור מרתק של הקדושה אורסולה, על שטח של מעל 100 מ"ר של ציורים.

מקום

מדיטק חולון

תאריך

03/12/2023

זמן

ראשון
18:00
ונציה: עיר של היסטוריה, אמנות ורומנטיקה –
האמן ואהובתו אמנים רבים תיארו בצורות שונות את מושא אהבתם. בין האהובות היו גם נשותיהם ובין הנשים היו גם אהובותיהם. נלמד להבדיל ביניהן וניכנס לחיים האישיים של האמנים הגדולים.

מקום

קיסריה - המרכז לפיתו קיסריה

תאריך

03/12/2023

זמן

ראשון
10:45
האמן ואהובתו
2. ג'וטו ומאזאצ'ו: מבשרי הרנסנס שני ענקי הציור, אשר 100 שנה מפרידות ביניהם, נחשבים לאמנים שנטשו את האמנות הביזנטית והביאו לעולם את בשורת הרנסנס. מה היה המהפך של ג'וטו לעומת הסגנון הביזנטי ומה היו הצעדים הנוספים של מאזאצ'ו?

מקום

הקתדרה, מוזיאון ארץ ישראל, אולם רוטשילד

תאריך

29/11/2023

זמן

רביעי
11:00
מהפכני הרנסנס בציור – ג'וטו ומאזאצ'ו
פענוח הצופן הנוצרי באמנות לאמנות הנוצרית יש שפת סימנים המיוחדת לה והיא תופסת בה תפקיד מרכזי. הקורס יתמקד בזיהוי והבנת יצירות אמנות העוסקות בנצרות והממלאות את הכנסיות והמוזיאונים ברחבי העולם. נלמד לפענח את ה"צופן הנוצרי" באמנות, מריה האם – האישה אותה ציירו ופיסלו יותר מכל דמות אחרת נעקוב באמצעות יצירות אמנות אחר חייה של האישה, המתוארת באמנות מלידתה ועד מותה. נלמד כיצד ראו האמנים את תפקידה החשוב כ"יולדת האל"

מקום

ירושלים אסכולות האוניברסיטה הפתוחה, מוזיאון המדע

תאריך

26/11/2023

זמן

ראשון
11:00
פיענוח הצופן הנוצרי באמנות – הרצאה שנייה בסדרה
הרצאה 2 - משפחת בורגזה ווילה בורגזה משפחת בורגזה הייתה פטרונית אמנות ממנה יצא אפיפיור שסיים את העבודה על כנסיית סנט פייטרו ברומא. המשפחה אימצה את ברניני הצעיר, הימרה עליו והצליחה בגדול. וילה בורגזה, מעונה של המשפחה, מהווה כיום מוזיאון נפלא נסייר בו ונראה את האוסף הנפלא המוצג שם ונשמע גם את סיפורה של פאולין, אחותו של נפוליון.

מקום

בית אריאלה - תל אביב

תאריך

21/11/2023

זמן

שלישי
11:00
משפחת בורגזה – מגדולי פטרוני האמנות
מי אמר שאין הומור ובדיחות באמנות? "האמנות היא בבואה של המציאות", לא כן? בחיים אנו נהנים מדי פעם מחוש הומור, מבדיחות וצוחקים צחוק גדול ומשחרר. גם האמנות מביאה לנו, כבר מן העת העתיקה, רגעים של צחוק, חיוך והרגשה טובה. נסקור יצירות רבות שנועדו להביא חיוך אצל הצופה ונחייך גם אנו. "ההומור הוא ידידנו הנאמן המלווה אותנו בדרכנו, גם באמנות".

מקום

הקתדרה קרית אונו

תאריך

20/11/2023

זמן

שני
10:30
תעתועי עין והומור
פענוח הצופן הנוצרי באמנות לאמנות הנוצרית יש שפת סימנים המיוחדת לה והיא תופסת בה תפקיד מרכזי. הקורס יתמקד בזיהוי והבנת יצירות אמנות העוסקות בנצרות והממלאות את הכנסיות והמוזיאונים ברחבי העולם. נלמד לפענח את ה"צופן הנוצרי" באמנות, איך דונטלו, רפאל, קאראואג'יו ואחרים מתארים את יוחנן המטביל? נכיר ונלמד לזהות באמנות ולשמוע את סיפור חייו הטראגי של האיש שנקרא "הנביא האחרון של הברית הישנה והנביא הראשון של הברית החדשה.

מקום

ירושלים אסכולות האוניברסיטה הפתוחה, מוזיאון המדע

תאריך

19/11/2023

זמן

ראשון
11:00
פיענוח הצופן הנוצרי באמנות – הרצאה ראשונה בסדרה
תולדות הציור ביוון ורומא, ההפתעה של פומפיי נתחיל לראות את הציור ביוון וברומא בציורי הכדים, בטכניקות ה"דמות השחורה" וה"דמות האדומה", נמשיך אל ציורי הקיר המרהיבים בפומפי ובהרקולאנום עד ציורי התנ"ך בפסיפסים המרהיבים בכנסיית סנטה מריה מג'ורה ברומא.

מקום

בית נגלר - קריית חיים

תאריך

15/11/2023

זמן

רביעי
10:30
הציור ביוון ורומא
וונציה – העיר הרומנטית ביותר בעולם – נשמע איך, מתי ומדוע נוסדה וונציה. כיצד הפכה למעצמה ימית גדולה, נכיר את העיר ונלמד כיצד להתמצא בה. ניכנס אל ארמון הדוג'ים, אל הבזיליקה של סן מרקו, נטייל על גשר הריאלטו ונחשוף עוד ממכמני התרבות והאמנות של העיר המיוחדת הז

מקום

נתניה, : רח' שדרות בנימין 60, רשת הספריות בנתניה

תאריך

10/11/2023

זמן

ששי
10:00
וונציה בעיניו של שוחר תרבות ואמנות
הקומדיה האלוהית – דנטה אליגיירי הפואמה שנכתבה במאה ה-14 פורשת את מסעו של המשורר דרך שלוש ממלכות המתים – השאול, הכור המצרף וגן העדן, במהלך השבוע הקדוש לפני הפסחא כשהוא מלווה על ידי ורגיליוס בשני מדורים ובאהובתו ביאטריצ'ה בגן העדן. הפואמה פורסמה בשנת 1320 ומאז לא פסקו אמנים רבים לאייר ולתאר אותה – מסנדרו בוטיצ'לי ועד סלבדור דאלי.

מקום

מוזיאון טיקוטין - חיפה

תאריך

08/11/2023

זמן

10:30
הקומדיה האלוהית של דנטה אליגיירי – וביטוייה באמנות
הכתב העברי ביצירות אמנות מסע קסום בין יצירות אמנות מרהיבות בהן מופיע כתב עברי. חלקן יצירות מפורסמות וחלקן חבויות ביצירות עלומות אשר גלוי הכתב העברי בהן יוצר חוויה מסוג אחר. חלקן במקומות שכולם היו, ופשוט לא שמו לב...

מקום

מרכז הבמה - גני תקווה

תאריך

07/11/2023

זמן

שלישי
18:00
כתב עברי ביצירות אמנות
סדרה חדשה מיוחדת במינה. היצירות הגדולות באמנות מסתירות לעתים סיפורים קטנים ומרתקים על האמן, על המזמין, התקופה בה נוצרה היצירה, האנקדוטות הקטנות והמשעשעות ההופכות את הצפייה לסיפור מרתק ומעניין במיוחד. כל תחומי החיים באים לידי ביטוי ביצירות האמנות והחיים עצמם מתוארים גם כן. כל הרצאה עוסקת בנושא חתך אחר וסוקרת את התייחסות האמנות - בציור, פסול ואדריכלות. 1. יצירות שעוררו שערורייה הסיפורים העסיסיים מאחורי יצירות שעוררו בזמנו שערורייה – נבחן את היצירה, נספר על הסערה שחוללה ונגחך לעצמנו היום על מה פרצו שערוריות בעבר. נלמד על אמות המוסר והצניעות בעבר – אלה אשר מאחוריהן נמצאת תמימות ואלה אשר מאחוריהן נמצאת הצביעות. נראה את טיציאן, קאראואג'יו, מאנה, רודן ורבים אחרים.

מקום

הקתדרה קרית אונו

תאריך

06/11/2023

זמן

שני
10:30
יצירות שעוררו שערורייה – הרצאה ראשונה בסדרה
הרצאה 2 – הגשרים על "התעלה הגדולה" הפסלים והציורים הראשונים של משפחת בליני נטייל בעיר ונכיר את הגשרים באמצעות יצירות אמנות המנציחות את הנוף ונבחין בהבדלים בין אז והיום. נכיר את משפחת בליני השולטת על הציור של המאה ה-15 בוונציה ומבשרת את הגעת סגנון הרנסנס בציור לעיר. נכיר את המורה של לאונרדו דה וינצ'י באמצעות פסל הפרש המפתיע באחת הפיאצות.

מקום

מד

תאריך

03/11/2023

זמן

ראשון
18:00
ונציה –  הגשרים על "התעלה הגדולה" , והציורים הראשונים של משפחת בליני
איך דונטלו, רפאל, קאראואג'יו ואחרים מתארים את יוחנן המטביל? נכיר ונלמד לזהות באמנות את האיש שנקרא "הנביא האחרון של הברית הישנה והנביא הראשון של הברית החדשה". יצירות אמנות רבות נוצרו על סיפור חייו המרתק. כמו כן, נערוך סיור בבתי טבילה מפורסמים הקשורים אליו.

מקום

אסכולות - האוניברסיטה הפתוחה, סינמטק - תל אביב

תאריך

05/11/2023

זמן

ראשון
10:00
הנצרות – קווים לדמותה – יוחנן המטביל
קורס מתקדם בתולדות האמנות, שיעסוק בסוגיות של חדשנות, בעיטה במוסכמות, נטישת העבר והעזה יצירתית ומחשבתית. כל הרצאה תיוחד לאחד או שניים ממחוללי השינויים ומבשרי התקופה החדשה, מיוון העתיקה ועד הסוריאליזם. 1. מהפכנים וסוללי דרך ביוון העתיקה נסקור את האמנות הקלאסית ביוון העתיקה וננסה להבין את המהפך של האמנות בתקופה ההלניסטית לעומת האמנות של המאה ה-5 לפנה"ס. נתייחס גם לאמנות הציור והפיסול ברומא, המהווה המשך ופיתוח של אמנות יוון.

מקום

הקתדרה, מוזיאון ארץ ישראל, אולם רוטשילד

תאריך

01/11/2023

זמן

רביעי
11:30
מהפכני האמנות בעת העתיקה – הרצאה ראשונה בסדרה על מהפכנים בתולדות האמנות
- משפחת פרנזה מרומא נבקר בארמון פרנזה ברומא המשמש כשגרירות צרפת כיום ובו חדר עם תקרה מדהימה. את שאר האוסף המשפחתי, נראה במוזיאון הארכיאולוגי בנפולי ובמוזיאון קפודימונטה שם. נבקר גם בארמון פרנזה בעיירה קפארולה מצפון לרומא ובפארמה בה שלטו בני המשפחה.

מקום

בית אריאלה - תל אביב

תאריך

31/10/2023

זמן

שלישי
11:00
משפחת פרנזה – סדרה על גדולי פטרוני האמנות, הרצאה ראשונה
1. מהמקדש היווני ועד ל"בית הלבן" - תולדות האדריכלות ביוון האקרופוליס באתונה יהיה התחנה הראשונה שלנו מוד על הסגנון הדורי, היוני והקורינתי. משם נמשיך ללמוד את סודות המקדש היווני בסיציליה, איטליה, צרפת ועוד. כך נוכל להבין את השפעת הסגנון הקלאסי על אירופה וארה"ב במאה ה – 19, ונסיים בביקור ב"בית הלבן".

מקום

בית נגלר - קריית חיים

תאריך

11/10/2023

זמן

רביעי
10:30
יוון – מהמקדש ביוון ועד לבית הלבן – הרצאה ראשונה בסדרה על ההיסטוריה של האמנות
1. יצירות שעוררו שערורייה הסיפורים העסיסיים מאחורי יצירות שעוררו בזמנו שערורייה – נבחן את היצירה, נספר על הסערה שחוללה ונגחך לעצמנו היום על מה פרצו שערוריות בעבר. נלמד על אמות המוסר והצניעות בעבר – אלה אשר מאחוריהן נמצאת תמימות ואלה אשר מאחוריהן נמצאת הצביעות. נראה את טיציאן, קאראואג'יו, מאנה, רודן ורבים אחרים.

מקום

מרכז הבמה - גני תקווה

תאריך

17/10/2023

זמן

שלישי
18:00
יצירות שעוררו שערורייה
16.10.23 הכתב העברי ביצירות אמנות הרצאת הפתיחה לסדרה על התנ"ך באמנות נערוך מסע קסום בין יצירות אמנות בהן מופיע כתב עברי. חלקן יצירות מפורסמות וחלקן חבויות ביצירות עלומות אשר גלוי הכתב העברי בהן יוצר חוויה מסוג אחר.

מקום

בית אבא חושי - חיפה

תאריך

16/10/2023

זמן

שני
10:00
הרצאה ראשונה בסדרה –  צייר, פסל ונביא נפגשים במוזיאון – התנ"ך באמנות
הרצאה 1 – כל ההתחלות מאיים שוממים לאימפריה ימית אדירה. העיר היחידה באיטליה אשר אין לה שורשים מהתקופה של האימפריה הרומית. היא נוסדה אחר כך. נשמע את סיפור ייסודה של העיר, ההשפעה הגדולה של האימפריה הביזנטית, תחילת האמנות הוונציאנית באי המיושב הראשון – טורצ'לו. נגיע עד לפיאצה ולבזיליקה על שם מרקוס ונשמע את סיפורו. האם אכן קבור מרקוס בבזיליקה הנושאת את שמו?... נספר את סיפור מגדל הפעמונים שהתמוטט בין לילה והוקם מחדש "כמו שהיה, במקום שהיה".

מקום

מדיטק חולון

תאריך

15/10/2023

זמן

ראשון
18:00
וונציה – כל ההתחלות – הרצאה ראשונה בסדרה על וונציה

מקום

נתניה, : רח' שדרות בנימין 60, רשת הספריות בנתניה

תאריך

06/10/2023

זמן

ששי
10:00
רומא – בעיניו של שוחר תרבות ואמנות
דקמרון – ג'ובאני בוקאצ'ו 100 הסיפורים, שסופרו במשך 10 ימים על ידי 10 צעירים בזמן המגפה השחורה, זכו לתיאורים רבים של מיטב אמני הרנסנס ואילך. סיפורים משעשעים עם נופך ארוטי הלהיבו את הקוראים מאז ועד היום. נספר סיפורים ונלמד על היצירות.

מקום

מוזיאון טיקוטין - חיפה

תאריך

11/10/2023

זמן

רביעי
10:30
דקמרון – הסופר בוקאצ'יו ולקט מהסיפורים הפיקנטיים…
הכתב העברי ביצירות אמנות מסע קסום בין יצירות אמנות מרהיבות בהן מופיע כתב עברי. חלקן יצירות מפורסמות וחלקן חבויות ביצירות עלומות אשר גלוי הכתב העברי בהן יוצר חוויה מסוג אחר. חלקן במקומות שכולם היו, ופשוט לא שמו לב...

מקום

מעגן מיכאל

תאריך

02/10/2023

זמן

שני
10:00
כתב עברי ביצירות אמנות
האמת והשקר ביצירות אמנות כמו כל תחומי החיים גם האמת והשקר מככבים ביצירות אמנות. למה האמת היא עירומה? מדוע היא מחזיקה בענף עץ דקל ? או במראה ? נראה בין השאר יצירות של בוטיצ'לי, ברניני, רובנס, קוראדיני וקלימט. הרצאה חדשה ומרתקת.

מקום

קיסריה - המרכז לפיתו קיסריה

תאריך

03/10/2023

זמן

שלישי
10:45
האמת והשקר ביצירות אמנות
דילוג לתוכן