הסדרות של אפי זיו לצפייה ישירה מהבית

  מיכלאנג'לו – האיש והיצירה

  מיכלאנג'לו – האיש, התקופה והיצירה

  מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה.

  מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי אולימפוס", "הצופן הנוצרי באמנות",  "מיתולוגיה עכשיו", "גיבורי המיתולוגיה היוונית".

  הקורס יעסוק באמן הגדול על רקע התקופה – שיא הרנסנס – בדמותו, בהכשרתו, בהשכלתו וביצירות האמנות הכבירות שלו. נבחן את פסליו כולל דוד המפורסם , על רקע תקדימים אותם הכיר ונסייר סיור ממצה בקפלה הסיסטינית ובציורי התקרה המונומנטליים שלו, העוסקים בעיקר בסיפורים מן התנ"ך. הקורס יעסוק גם בהיסטוריה של התקופה, במוסד האפיפיורות, במתחרים – לאונרדו ורפאל – ויספר את סיפורן של עיר הולדתו פירנצה, רומא בה שהה עשרות שנים ותחנות אחרות בחייו ויצירתו של מיכאלאנג'לו.

  נושאי ההרצאות:

  1. הרנסנס- הפיסול והציור שלפני מיכלאנג'לו

  מקורות ההשראה של מיכלאנג'לו, האמנים אשר השפיעו עליו, מסורת האמנות של פירנצה ורוח התקופה.

  1. היצירות ראשונות והפייטה  שבכנסיית סנט פטרוס ברומא

  צעדיו הראשונים של מיכאלאנג'לו אצל לורנצו "המפואר", יצירותיו בפירנצה, בולוניה, רומא והשיא – ה"פייטה" הראשונה שלו הנמצאת כיום בכנסיית סנט פטרוס ברומא.

  1. דוד – היצירה ה"גדולה" – תאורה מול פסלי דוד שלפניה ואחריה

  חזרתו של מיכאלאנג'לו לפירנצה הביאה לו הזמנות רבות. נשמע על ההזמנה המשותפת לו וללאונרדו שלא קיימת כיום ונלמד על ההזמנה הגדולה – "דויד" תוך השוואה אל פסלי דוד לפניו ופסל "דויד" של ברניני, אחריו.

  1. משה – מצבת הקבר ליוליוס השני ברומא וקפלת נסיכי המדיצ'י בפירנצה

  הפרויקט המגלומני של האפיפיור אשר הניב את "משה" המפורסם. בפירנצה הוא יוצר את מצבות הקבורה לנסיכי משפחת המדיצ'י אשר שימשו השראה לאמנים רבים אחריו.

  1. הקפלה הסיסטינית ברומא – הציורים שלפני מיכאלאנג'לו

  איך נראתה הקפלה הסיסטינית לפני הגעתו של מיכאלאנג'לו. הרעיון שמאחורי הבנייה של הקפלה, הציורים הראשונים וסירובו של מיכלאנג'לו לצייר את התקרה.

  1. הקפלה הסיסטינית – התקרה המפורסמת

  ציור התקרה שנכפה על מיכלאנג'לו הפך לפלא אמנותי. בתקרה מאות דמויות המתארות בעיקר נושאים מן התנ"ך. נראה את התקרה לפני הניקוי הגדול ולאחריו.

  1. ציור יום הדין האחרון בקפלה, ה"פייטות" האחרונות והכפה של סנט פטרוס

  שנותיו האחרונות של מיכלאנג'לו, יצירותיו ופעילותו כאדריכל הכנסייה הגדולה בעולם. הכיפה אותה תיכנן אך לא זכה לבצע בימיו, מותו והויכוח על מקום קבורתו.

  1. מיכלאנג'לו והשפעתו על הדורות הבאים מצ'ליני, ברניני ועד לרודן 

  אמן בשיעור קומה של מיכלאנג'לו הטביע את חותמו והשפיע על דורות רבים של אמנים אחריו, עד היום. נסקור יצירות של אמנים רבים ונבחן את מידת השפעתו של מיכלאנג'לו עליהם.

   

   

   

  הרצאות נוספות

  גדולי הציור בוונציה

  גדולי הציור בוונציה מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה. מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי אולימפוס", "הצופן הנוצרי

  קרא עוד »

  "הרנסנס בשיאו"

  סיפור חייהם ויצירתם של 3 גדולי הרנסנס – לאונרדו, מיכאלאנג'לו ורפאל. הקורס יעסוק בהרחבה בספור היצירה של תקופת הרנסנס כפי שבאה לידי ביטוי בחייהם וביצירתם

  קרא עוד »
  דילוג לתוכן