מיוון ורומא – עד הקתדראלות הגותיות – ההיסטוריה של האמנות – ציור, פיסול ואדריכלות

פרטי ההרצאה:

בית נגלר - קריית חיים
18/10/2023
10:30
רביעי
04-872-4694
מיוון ורומא – עד הקתדראלות הגותיות – ההיסטוריה של האמנות – ציור, פיסול ואדריכלות

 

יוון ורומא – ערש התרבות והאמנות

 

 

יוון ורומא העניקו לתרבות העולם המערבי את יסודות האמנות – ציור, פיסול ואדריכלות. נעקוב אחר ההתפתחות, החידושים וההשפעה הגדולה של תרבויות אלה עד ימינו אנו. נתפעל מהאמנות הביזנטית המרשימה של הפסיפסים הזוהרים ברוונה ובשאר ארצות אירופה בה השפיעה אמנות זו. נסיים בסיור ולימוד האדריכלות הגותית על שלל הקתדראלות המפוארות באירופה.

 

נושאי ההרצאות

 

  1. מהמקדש היווני ועד ל"בית הלבן" – תולדות האדריכלות ביוון

 

 האקרופוליס באתונה יהיה התחנה הראשונה שלנו מוד על הסגנון הדורי, היוני והקורינתי. משם נמשיך ללמוד את סודות המקדש היווני בסיציליה, איטליה, צרפת ועוד. כך נוכל להבין את השפעת הסגנון הקלאסי על אירופה וארה"ב במאה ה – 19, ונסיים בביקור ב"בית הלבן".

 

 

  1. תולדות הציור ביוון ורומא, ההפתעה של פומפיי

 

נתחיל לראות את הציור  ביוון וברומא בציורי הכדים, בטכניקות ה"דמות השחורה" וה"דמות האדומה", נמשיך אל ציורי הקיר המרהיבים בפומפי ובהרקולאנום עד ציורי התנ"ך בפסיפסים המרהיבים בכנסיית סנטה מריה מג'ורה ברומא.

 

  1. הפיסול ביוון ורומא ומה הקשר ל"דוד" של מיכלאנג'לו

 

 הפיסול ביוון, של אלי האולימפוס ושל סיפורי המיתולוגיה ישפיע על הפיסול ברומא ויגיע עד מיכלאנג'לו בפסל "דוד" ובפסליו האחרים. נלמד על הבדלי הסגנון  והמאפיינים השונים בתקופה ההלניסטית ביוון והפיסול המונומנטאלי ברומא. נסיים בהתבוננות בפסל הפרש המרשים של מרקוס אאורליוס.

 

 

  1. המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, האם הם דומים למשחקים האולימפיים כיום ?

 

נסייר במתחם המפואר ביותר של יוון – אולימפיה. נסקור את המקדשים, המתקנים ונעמוד על סוגי התחרויות, תוך צפייה ביצירות האמנות הרבות אשר נמצאות כיום במוזיאון הארכיאולוגי של אולימפיה. נשווה כמובן בין אז להיום.

 

  1. רומא – פאר האדריכלות הקלאסית ומה הקשר בינה לבין האדריכלות של הרנסנס?

 

נסייר ברומא העתיקה על שלל מבניה המרשימים אשר מפארים את העיר עד היום. נלמד על הפנתיאון, על הקולוסאום, ועל עמודי ושערי הניצחון – תוך השוואה למבנים בעת החדשה אשר הושפעו, במישרין מאדריכלות רומא.

 

  1. הנצרות הקדומה והסגנון הרומנסקי בימי הביניים

 

 רומא הפכה לאימפריה נוצרית כבר במאה ה-4 לספירה. נסקור את מבני הכנסיות הראשונות, את מילון הצורות האמנותי המוקדם של הנצרות, ואת כתבי היד המאוירים.  נסייר ברחבי אירופה ונלמד להכיר את הגנון החדש של ימי הביניים – הסגנון הרומנסקי.

 

  1. אמנות הפסיפס באימפריה הביזנטית

 

נתחיל בסקירת מבני הפאר של האימפריה הרומית המערבית והמזרחית. נבדוק מתי והיכן החלו ביצירות פסיפס חילוניות ונמשיך לנושאים הדתיים. נראה את הכנסיות ברומא, במזרח נכיר את כנסיית הגיה סופיה המרשימה בקונסטנטינופול (איסטנבול של היום), נעמוד על סוד הקסם בציורי הפסיפסים של רוונה, בסיציליה ובארצות המזרח התיכון.

 

  1. הקתדראלות הגותיות – סיור לימודי ברחבי אירופה

 

איך נולד הסגנון הגותי המרשים והמפתיע אותנו עד היום? נלמד מה מייחד את הסגנון הזה, מדוע הוא נוצר ומה הם הכללים להגדרת הסגנון הזה. נסייר בקתדראלות המפוארות של אירופה שצצו בערים הגדולות בימי הביניים, טרם הגעתו של סגנון הרנסנס באדריכלות.

 

 

 

דילוג לתוכן