הסדרות של אפי זיו לצפייה ישירה מהבית

  שוויץ 2009

  אמנות וטעם טוב בשוויץ
  טיול אל תחנות התרבות במשולש הגבולות
  שוויץ-צרפת-גרמניה

  7 ימים
  6.9.09 – 12.9.09

  יצירותיהם של גדולי הציירים, אדריכלות מפוארת וערים עתיקות שופעות קסם הם ציוני הדרך המובילים טיול מגוון בשוויץ, שכולל גם את ערי התרבות הסמוכות של שכנותיה, צרפת וגרמניה.
  כאן מצפים לנו ביקורים במוזיאונים נודעים כמו המוזיאון לאמנויות יפות בבאזל (כולל התערוכה הגדולה מיצירות ואן גוך), הקונסטהאוס בציריך ומוזיאון פול קליי בברן, ובהם היכרות עם יצירות גדולי הציירים והפסלים. מסלול האמנות מוביל אל ציוריו של מתיאס גרינוואלד, אמן המאה ה-16, אל מיטב יצירות אמני המאה ה-19 כדלקרואה, רנואר ומאנה, ומסתיים בגדולי אמני המאה ה-20 – פיקאסו, רודן, ג'קומטי, פול קליי ואחרים. עוד מצפים לנו ביקורים בקתדרלות מפורסמות וסיורים בשכיות החמדה של הרובעים העתיקים של באזל, שטרסבורג, קולמאר, פרייבורג, ברן, ציריך ולוצרן. בקצה המסלול נספיק לטעום גם משוק סוף השבוע של לוצרן ולקנח בשיט יפהפה על האגם.

  תוכנית הטיול

  יום ראשון (6.9): ציריך – באזל
  טיסת בוקר לציריך ונסיעה לבאזל.

  לאחר ההתארגנות במלון נצא לסיור היכרות עם באזל. נבקר בקתדרלה הגדולה מהמאה ה-12 ובה קברו של התיאולוג וההומניסט אראסמוס מרוטרדם, בכיכר המרכזית ובעיר העתיקה. הסיור יפרוש בפנינו את ההיסטוריה של באזל ואת מעמדה כאחת המובילות המרכזיות של סצנת האמנות הבינלאומית.
  נחזור למלון למנוחה ולארוחת ערב.

  יום שני (7.9): קולמאר (Colmar) בצרפת, פרייבורג (Freiburg) בגרמניה
  היום ניסע צפונה לחבל אלזס ולעיר קולמאר שבצרפת. הסיור בעיר היפה יוביל לאורך גדת הנהר על פני בתים מהמאה ה-16, אל בית העירייה והמנזר הדומיניקני העתיק. במנזר נמצאת "תמונת המזבח של אייזנהיים" יצירתו המפורסמת של הצייר מתיאס גרינוואלד, בן המאה ה-16. את הביקור באיזור קולמאר נסיים בטעימות יין מקומי באגיסהיים (Eguisheim). לאחר הפסקת צהריים נמשיך לסיור בעיר פרייבורג שבלב "היער השחור".
  בשעות הערב נחזור לבאזל ונצא לארוחת ערב בעיר.

  יום שלישי: 8.9 – באזל
  היום כולו יוקדש לבאזל, העיר השנייה בגודלה בשוויץ, ולמגוון אתרי התרבות שלה. הסיור יחל במוזיאון לאמנויות יפות (Kunstmuseum) שנוסד ב-1661 ומחזיק באוסף אמנות מרשים ביותר. כאן נראה את פסלו של אוגוסט רודן "האזרחים של קאלה", יצירות של האנס הולביין הצעיר ושל רמברנדט ואת יצירות גדולי האמנים של המאה ה-19, כדלקרואה, קורבה, מאנה, רנואר ואחרים. בקומה השנייה נפגוש את המיטב של פיקאסו, שאגאל, דאלי, ורבים ממובילי אמנות המאה ה-20. גולת הכותרת של הביקור במוזיאון – "וינסנט ואן גוך – בין שמים וארץ: הנופים", התערוכה הגדולה מציורי הנוף של האמן. בהמשך נבקר בגלריה העירונית לאמנות שטייננברג (Steinenberg). את הפסקת הצהריים נבלה במדרחוב פריי (Freie).
  אחרי הצהריים נמשיך אל המתחם הארכיאולוגי המרתק, "אוגוסטה ראוריקה" (Augusta Raurica).

  יום רביעי: 9.9 – ברן – באזל
  היעד שלנו היום הן תחנות התרבות של העיר ברן, בירת שוויץ. נסייר ברובע העתיק היפהפה, ובו בניין העירייה, הקתדרלה ומזרקות הרחוב המיוחדות, רובן מהמאה ה-16. גולת הכותרת האמנותית של היום יהיו "המוזיאון לאמנויות יפות" ובו יצירות אמנות מהמאה ה-14 ועד ימינו, ו"מרכז פול קליי", קומפלקס אדריכלי מיוחד במינו, פרי תכנונו של האדריכל-הכוכב הבינלאומי רנצו פיאנו, המוקדש לאוסף היצירות הגדול בעולם של פול קליי.
  נחזור לבאזל לארוחת ערב.

  יום חמישי: 10.9 – שטרסבורג
  היום נחצה שוב את גבולה של שוויץ, הפעם אל העיר שטרסבורג , בירת חבל אלזס, מהיפות בערי צרפת. כאן נראה את הקתדרלה הגותית המפורסמת עם השעון האסטרונומי המיוחד, ונטייל ברובע העתיק ששוחזר בקפדנות ונראה כלקוח מהאגדות. בהמשך היום – יצירותיהם של רמברנדט, רובנס, ממלינג, רנואר ועוד ב"מוזיאון לאמנויות יפות".
  נחזור לבאזל לארוחת ערב.

  יום שישי: 11.9 – ציריך
  היום נתמקד בציריך, הגדולה והתוססת שבערי שוויץ, ובשני האתרים שבהם שוכנות מיטב יצירות האמנות שלה: "אוסף אמיל בורלה" (Stiftung Sammlung Emil Buhrle), אוסף פרטי עשיר שכולל יצירות של חשובי האימפרסיוניסטים והפוסט-אימפרסיוניסטים, יצירות של אמנים מהמאות ה-16 עד ה-18 ורבים מגדולי אמני המאה ה-20. במוזיאון לאמנות, ה-Kunsthous, מצפה לנו אוסף מרשים של ציור, פיסול, רישום וצילום. נמצא בו בין השאר את יצירתו הנודעת של אוגוסט רודן "שערי השאול", את פסליו של ג'אקומטי, רבים מציורי שאגאל ועוד. בהמשך – סיור בעיר וטיול על גדות אגם ציריך.
  נחזור לבאזל לארוחת ערב.

  שבת: 12.9 – לוצרן
  את רוב היום נבלה בלוצרן היפה, פנינה מוקפת הרים על גדות האגם. נסייר בעיר העתיקה, נבקר ב-Kapellbrücke, גשר העץ המקורה המפורסם, ובאנדרטת "האריה הבוכה", מסמליה ההיסטוריים של העיר.
  בהמשך נפגוש במטעמים המקומיים ובשלל דוכני שוק סוף השבוע בעיר העתיקה. לקראת הצהריים נעלה על סיפון ספינה ונצא לשיט יפה-נוף באגם לוצרן על פני העיירות הציוריות הקטנות שעל גדותיו. השיט יכלול ארוחת צהריים. אחריו יעמוד לרשותנו זמן חופשי לטייל בלוצרן.
  ניסע לשדה התעופה בציריך לטיסה הביתה.

  דילוג לתוכן