תקציר ה"אודיסאה" על פי הומרוס

במזמור הראשון  מתואר מיקומו ומצבו של אודיסאוס ביום ה – 40 לקראת תום השנה העשירית לנדודיו לאחר סיומה של המלחמה נגד טרויה. אודיסאוס נמצא , זה שבע שנים באי של קליפסו, ואינו יכול לשוב אל ביתו ואל אשתו פנלופה.אתנה מבקשת מזאוס להרשות לאודיסאוס לשוב לביתו. זאוס נעתר לבקשת אתנה, ושולח את הרמס אל קליפסו כדי להורות לה לשחרר את אודיסאוס. במקביל, מגיעה האלה אתנה אל האי איתקה, ומייעצת לבנו של אודיסאוס, טלמאכוס, לכנס את מועצת זקני איתקה כדי להוקיע את  ההתנהגות של המחזרים בארמונו של אודיסאוס ואת ההטרדות שלהם כלפי פנלופהולאחר מכן להפליג אל פילוס ואל ספרטה כדי לברר את גורלו ואת מקום הימצאו של אביו.

במזמור השני  אנשי איתקה מתכנסים, טלמאכוס קורא להם ומבקש מהם להניא את המחזרים מהמשך התנהגותם בבית אודיסאוס. טלמאכוס מסלק בזעם את כל המחזרים. הוא מגיע לים ושואל ספינה, ומפליג בלילה אל נסטור, מלך העיר פילוס, אשר השתתף, כתף אל כתף עם אביו במלחמת טרויה.

במזמור השלישי  מגיע טלמאכוס  ואנשיו לעיר פילוס וזוכים לקבלת פנים מהודרת מידי נסטור שזוכר לטובה את אודיסאוס ומספר עליו לבנו. ברם, אין בידי נסטור הזקן חדשות על אודיסאוס;, למעט השמועה המספרת על כי אביו, אודיסאוס נמצא שבוי באי של קליפסו.  אתנה נעלמת.

במזמור הרביעי מגיע טלמאכוס לספרטה,. הוא מתארח אצל מנלאוס והלנה, שליטי ספרטה. מנלאוס מתאר את שיבתו מטרויה ומספר לו על שמועה האומרת כי אודיסאוס חי באי אך אינו יכול לשוב משם אל ביתו.. מנלאוס מזמין את טלמאכוס להישאר אצלו והוא מארח אותו בכבוד רב. . באותו פרק זמן, המחזרים, בביתו של אודיסאוס ממשיכים להתנהג בגסות  ומחליטים לארוב לטלמאכטס עם שובו. פנלופה לא ידעה כי בנה נסע הרחק והיא מתפללת לאתנה שתשמור ותשגיח על בנה .

במזמור החמישי, זאוס, לאחר אסיפת האלים,  שולח את הרמס אל קליפסו ובפיו דבר החלטת האלים על שחרורו של אודיסאוס . קליפסו , מנסה לפתות שוב את אודיסאוס שיישאר אצלה לנצח אך הוא מתעקש לחזור לביתו ולאשתו. היא משחררת את אודיסאוס  ועוזרת לו לבנות רפסודה.אודיסאוס מפליג  אל הים לכיוון ביתו, אך סערה נוספת המחולל פוסידון טורפת את הרפסודה ואטדיסאטס מגיע בכוחותיו האחרונים אל חופו של אי ושם מאבד את הכרתו.

במזמור השישי (הקצר ביותר ב"אודיסיאה") פוגש אודיסאוס את נאוסיקה, בתו של מלך הפאיאקים אלקינואוס, מלך האי אליו נקלע . בעזרת אתנה ונאוסיקה, הוא מתקבל בסבר פנים יפות בארמון.

במזמור השביעי בתשובה לשאלת המארחים בדבר זהותו מתחיל אודיסאוס לגולל את סיפור נדודיו מסיום המלחמנ נגד טרויה ועד הגיעו אל האי. סיפור נדודיו נמשך כמה ימים וכלל הפסקות של תחרויות ספורט בינו לבין מארחיו. הם מתפעלים מכושרו הספורטיבי.

 

במזמור השמיני , ממשיך אודיסאוס לספר את הרפתקאותיו מאז הסתיימה מלחמת טרויה. הוא מספר על אופן סיומה, באמצעות המצאתו – סוס העץ הנקרא מאז הסוס הטרויאני.   הוא מתאר כיצד עזב את טרויה עם אנשיו, ופשט על ארץ הקיקונים, בדרכו אל דרום יוון. אך רוחות סחפו אותו עם אנשיו אל ארץ אוכלי הלוטוס,. משם הפליגו אל ארץ הקיקלופים, נשבו על-ידי פוליפמוס הקיקלופ והצליחו להיחלץ מידו לאחר שעיוורו את עינו האחת של הקיקלופ.

במזמור התשיעי ממשיך אודיסאוס לספר על מלחמתו נגד הקיקלופים, על הדרך בה חילצו את עצמם חייליו אל שפת הים, מנוסתם מהאי תוך התגרות בקיקלופ העיוור. במעשה זה עשה אודיסאוס את פוסידון , אביו של הקיקלופ , לאויבו המר המנסה בתחבולותיו להוריד אותו אל מצולות הים.

במזמור העשירי  ממשיך אודיסאוס לגולל את הרפתקאותיו ומספר על הגעתו אל האי של איואלוס, שליט הרוחות, אשר נחלץ לעזרתם בגיוס הרוחות לטובת מסעם הימי. משם הגיעו לארץ הלייסטריגונים, שם נטרפו כל ספינותיו ורוב אנשיו של אודיסאוס, פרט לספינתו שלו על אנשיה אשר שרדה את הקרב. משם הגיעו אודיסאוס ואנשיו אל האי של קירקה המכשפה היפהפייה. קירקה הייתה נוהגת, באמצעות שיקוי פלא להפוך את כל הגברים שהגיעו לאי שלה לפודלים ובעלי חיים אחרים.   אודיסאוס , בעזרת הרמס, מצליח שלא ליפול בכשפיה והא, עם אנשיו שחזרו לדמותם האנושית שוהים אצלה עם במשך שנה תמימה.

במזמור האחד עשר מספר אודיסאוס על מסעו לעולמו של האדס, השאול . את המסע הזה הוא עושה לאחר שקיבל מקירקה, אשר ניחנה בראיה נבואית, הוראות מדויקות כיצד להגיע לשם ולהיוועץ בטיירסיאס, כלומר ברוחו של הנביא שמת כבר קודם לכן, לפני שיוכל לשוב לביתו.  בשאול, הוא אכן פוגש בנביא טיירסיאס ולומד ממנו על הסכנות האורבות לו ולאנשיו בדרכם לביתם באיתקה. באותה הזדמנות, פוגש אודיסאוס את אמו, אנטיקליאה, ומחליף איתה דברים, וגם גיבורים אחרים כמו טנטאלוס, הראקלס, אגממנון ואכילס.

במזמור השנים עשר, מספר אודיסאוס על שירת הסירנות, הוא קשר עצמו אל התורן, אטם את אוזני מלחיו וכל היה לבן התמותה הראשון ששמע את שירת הסירנות המופלאה והמהפנטת ונשאר בחיים. לאחר מכן מצליחים אודיסאוס ואנשיו לחמוק ולהינצל ממפלצות הים סקילה וכריבדיס. הם מגיעים לאי אחר, ואנשיו ברעבונם שוחטים ואוכלים מהבקר של הליוס. בעקבות זאת, ספינתם נטרפת, וכולם טובעים פרט לאודיסאוס, אשר מצליח להיסחף על גבי קרש במשך עשרה ימים ולהגיע אל האי של קליפסו.

במזמור השלושה עשר לאחר שסיים  אודיסאוס לספר למארחיו הפאיאקים את עלילותיו, הם מסייעים לו, כפי שהבטיחו לו להגיע לביתו באיתקה. למחרת הוא עולה על ספינה הנמצאת בדרכה לביתו. אתנה נגלית אליו ומספרת לו את המתרחש בביתו בעת העדרו.

במזמור הארבע עשר מגיע אודיסאוס  לאי איתקה אל ביתו של אֵוּימאוס, רועה החזירים הנאמן לו. אומאיוס אינו מזהה את אדונו, אך מספר לו על המתרחש בביתו.

במזמור החמישה עשר, טלמאכוס, בנו של אודיסאוס מגיע אף הוא אל בקתתו של רועה החזירים אוימאוס . טלמאכוס מצליח להתחמק ממארב המחזרים, בעוד אודיסאוס מקשיב לסיפור חייו של אומאיוס..

במזמור השישה עשר אודיסאוס חושף את זהותו בפני בנו, אותו לא ראה עשרים שנה, מיום לידתו. הם מתכננים  את חזרתו של אודיסאוס לארמונו ואת נקמתם במחזרים.

זמור השבעה עשר , טלמאכוס חוזר לארמון של אודיסאוס אביו, ואוימאוס ואודיסאוס המחופש כקבצן מגיעים בנפרד.

במזמור השמונה עשר , מסופר על המתרחש בביתו של אודיסאוס, על הקטטות בין המחזרים, על הסכסוך בינו לבין אירוס . הוא נפגש עם טלמאכוס והם מצליחים להצטייד בנשק.

במזמור התשעה עשר ,  אודיסאוס משוחח עם פנלופה, שאינה מזהה אותו, ופותר לה חלום. היא מספרת שאינה מאמינה שאודיסאוס מת, ולכן נקטה תכסיסי השהיה כדי לא להינשא לאיש מהמחזרים. היא מספרת על הרקמה שפרמה כל לילה ועל הצורך שלה להינשא, למרות הכול , למחרת.

במזמור העשרים , מסופר על המתרחש לפני הטבח הצפוי של המחזרים , הארוחה אותה הכינו ודברי הרהב של המחזרים, בינם לבין עצמם.

 

במזמור העשרים ואחת , מציע טלמאכוס למחזרים להתחרות במתיחת הקשת של אודיסאוס ובהשחלת החץ דרך קופי הגרדומים. אף אחד מהמחזרים לא מצליח לדרוך את קשתו של אודיסאוס.

במזמור העשרים ושניים , מסופר על הטבח של המחזרים. אודיסאוס מורה לשני משרתים לנעול את דלתות הארמון, דורך את קשתו וקולע חץ דרך שנים-עשר הקרדומים, הוא וטלמאכוס הורגים את כל המחזרים.. המשרתות מזהות את אדונן ומברכות אותו לשלום

במזמור העשרים שלושה , המשרתת מעירה את פנלופה, מעדכנת אותה על המתרחש ומפצירה בה להתכונן לפגישה עם בעלה שכבר השיל את דמותו כקבצן והוא נמצא בביתו בדמותו האמיתית.  פנלופה שמחה אך עדיין לא מאמינה ולא פותחת בשיחה עם אודיסאוס. לאחר הפצרות טלמאכוס, הם מתייחדים ופנלופה מבקשת ממנו להזיז את מיטתם אל מרכז החדר. עונה לה אודיסאוס, ובכך מאמת את זהותו בפניה , כי הדבר לא ניתן היות והוא עצמו בנה את המיטה, בזמנו, על גזע עץ הגדל מתחת לביתם.

במזמור העשרים וארבעה מוביל הרמס את נשמות  המחזרים  לשאול, וכך שומעות נשמות אגממנון ואכילס על נצחונו של אודיסאוס, ומתקנאות בו. אודיסאוס מבקר את אביו הזקן, לארטס, החי
מחוץ לעיר. קרובי המחזרים הטבוחים פותחים בקרב נקם עם אודיסאוס. זאוס שולח את אתנה להפסיק את המלחמה ולהשכין שלום. אודיסאוס ופנלופה חיו להם באושר ובעושר, ואם הם לא מתו הרי שהיו יכולים לחיות להם עד היום הזה.