המיתולוגיה היוונית

בראי האמנות - סיפורי המיתולוגיה בציור, פסול וארכיטקטורה

מסע מרתק אל נבכי המיתולוגיה היוונית המשמשת עד היום בסיס לתרבות המערב. אלי האולימפוס, הגיבורים, ההרפתקאות, המלחמות והאהבות – יוצגו במלוא תפארתם על פי המקורות, החל מה"איליאדה" וה"אודיסיאה" של הומרוס, וכלה במחזות היוונים ובסיפורים של משוררי וסופרי רומא. ייחודו של הקורס הינו בשלוב שבין סיפורי המיתולוגיה לבין יצירות האמנות שנוצרו עליהם בכל התקופות.

הקורס יעסוק בזהוי הדמויות השונות במיתולגיה – האטריבוטים- ויעניק כלי חשוב להבנה של יצירות האמנות.

בין הנושאים בהם עוסקת הסידרה נמצא את –

מהי מיתולוגיה ומדוע דווקא המיתולוגיה היוונית?
סקירת העולם הספרותי , התרבותי והחברתי של יוון ורומא על רקע האתוס המיתולוגי. המיתולוגיה הקלאסית – התנך של העולם המערבי עד ימינו אנו. העולם שלפני היווצרות האלים האולימפיים.

"מי ומי" במיתולוגיה היוונית

זאוס והרה – הזוג האולימפי
זאוס ואהובותיו הרבות, הרה אשתו וקנאותה לנשותיו הרבות של בעלה ורדיפתם של צאצאיו .
סיפוריי הרפתקאות של הרקלס (הרקולס) ופרסאוס , בניו של זאוס.

פוסידון והאדס – אלי הים והשאול
שני אחיו של זאוס, אשר יחד הם חולקים בשלטון על העולם גם כן חוטפים נשים תוך כדי ביצוע המטלות שלהם – אחריות על הים, רעידות האדמה, הסוסים ועולם המתים.

אפולו וארטמיס – ילדיו התאומים של זאוס
"היפה שבאלים" האחראי על השמש, האור, התרבות , הנבואה ועוד מגוון תחומים עליהם ממונה אפולו. אחותו התאומה אשר הפכה מאלת פוריות וטבע לאלת הציד והלסבית שבין האלות.

אפרודיטה – אלת האהבה והיופי
"היפה שבאלות" – היא, באמצעות הקופידון ("ארוס") ושלוש הגרציות מביאים את האהבה אל לבבותיהם של האלים ושל בני האדם. כיאה לתפקידה היא גם עסוקה בפרשיות אהבים רבות ומגוונות.

אתנה – אלת המלחמה והחוכמה והרמס שליח האלים
הביקור באקרופוליס של אתונה , באמצעות שחזורים של המקדשים והפסלים לכבודה של האלה הפטרונית של העיר הנקראת על שמה. מפעלי הבנייה של היוונים ברחבי יוון , יחד עם סקירת אישיותו ודמותו של הרמס אל הסוחרים והגנבים , שליחו לתפקידים מיוחדים של אביו , זאוס.

דיוניסוס – אל היין , התיאטרון ומשתאות ההוללות
האל שלכבודו נערכו האורגיות בטקסי המיסתריות ביוון, ברומא, וכמובן בפומפי . האל שלימד את בני האדם את מלאכת היקב ואת אמנות השתייה במקביל לתפקידו כממונה על התיאטרון היווני.

ה"איליאדה" – מלחמת טרויה
האם אכן חטף פאריס את הלנה ? האם הלכה מאוהבת אחריו? עשר שנים של מלחמת היוונים בטרויאניים, הרפתקאות, דו קרב, הרבה אהבה וטרגדיות של הגיבורים – על פי הומרוס ועל פי כותבים אחרים שהשלימו עבורנו את תמונות המלחמה, הסיבה לפריצתה וסיומה בעקבות ה"סוס הטרויאני".

ה"אודיסיאה" – נדודיו של אודיסאוס
לאחר עשר שנות מלחמה, נגזר על אודיסאוס לבלות עוד עשר שנים בקרבות, נדודים, אהבות וגעגועים
לאשתו פנלופה ולבנו , אשר נולד ביום בו עזב את ביתו. פנלופה אשתו מייצגת את דמות הרעיה הנאמנה הממתינה, על אף הספקות לבעלה כי ישוב אליה. סוף טוב , הכול טוב.

הרצאות נוספות

יוון – ערש האמנות

התרבות והמשחקים האולימפיים. ציור, פיסול וארכיטקטורה יוון – מהתקופה המינואית ועד לשלהי התקופה הביזנטית העניקה לעולם את מורשת התרבות והאמנות. הארכיטקטורה, הפיסול, הציור, המיתולוגיה והמשחקים

קרא עוד »

לונדון

העיר של המוזיאונים והגלריות לונדון הינה יעד מבוקש ופופולארי לכל בן תרבות. ריכוז שכיות החמדה של אמנות מהווה סיבה מספקת לגיחות חוזרות אל עיר זו.

קרא עוד »