הציור בתקופת הרנסנס

מג'וטו בפדובה ועד למיכאלאנג'לו בקפלה הסיסטינית

סדרה מרתקת הפורשת לפנינו את סיפורו של הציור בתקופת הרנסנס. ג'וטו, על רקע הציור הביזנטי מחולל את המהפך ומבשר את בואו של הרנסנס בציור. אחריו יצעדו אמנים רבים, חלקם פחות ידועים אשר יצעידו את הרנסנס לשיאו. את הדרך יסללו מזאצ'ו, בוטיצ'לי, מאנטניה, פיירו דלה פרנצ'סקה, גירלנדיו ואחרים אשר הורישו לעולם ציורי קיר מרשימים וציורי שמן נפלאים. את שיאו של הרנסנס ייצגו לאונרדו דה וינצ'י, מיכאלאנג'לו, רפאל וטיציאן איש ונציה.

 1. ג'וטו והקפלה בפדובה 
  נבחן את הסגנון המקובל בציור בתחילת המאה ה 14 , הלא הוא הציור הביזנטי ונעמוד על הבשורה הגדולה שמביא ג'וטו בציורי הקיר בקפלה שבעיר פדובה.
 2. מזאצ'ו וראשית המאה ה – 15 
  את נצעד הגדול הבא יעשה אמן, פחות ידוע, אשר יביא לפירנצה את הציור המונומנטאלי והמרשים. בתקופתו יעבדו גם אמנים הנוהים אחר סגנון אחר, נמלץ ולירי כמו הנזיר אנג'ליקו ואחרים.
 3. בוטיצ'לי והמחצית השנייה של המאה ה – 15
  מדוע זכה בוטיצ'לי בתהילתו? מה קוסם לנו בציוריו – "לידת ונוס" וה"פרימוורה"? ננסה לעמוד על שאלות אלה יחד עם הצצה ביצירות אמנים אחרים בני תקופתו.
 4. סיור של ציורי קיר מרשימים
  בהרצאה זו נבקר בדואומו של סיינה כדי לראות את ציוריו של פינטוריקיו, נבקר באורבייטו כדי לראות את לוקה סניורלי, במנטובה לראות את מאנטניה וג'וליו רומנו ועוד.
 5. לאונרדו דה וינצ'י והמונה ליזה
  מי היה האיש ומדוע המונה ליזה כה מפורסמת? נעקוב אחר תחנות חייו שתאפשרנה לנו לעמוד על סוד אישיותו, יכולתו המרתקת, כישלונותיו הצורבים ותהילת הנצח לה זכה.
 6. התקרה של הקפלה הסיסטינית
  סיור מרתק, באמצעות צילומי תקריב ייחודיים של יצירת המופת הגדולה בעולם – ציור התקרה של מיכאלאנג'לו בקפלה הסיסטינית ברומא.
 7. רפאל – ציורי המדונות שלו וציורי הקיר בוותיקן ובווילה פרנזינה.
  הצייר הצעיר הפליא את העולם בסגנונו החינני, באישיותו הכובשת ובהספק העצום שלו בחייו הקצרים. נסייר ונצפה בחלק מיצירותיו, המפורסמות ביותר וגם אלה הידועות פחות , אך לא נופלות ביופיים מהאחרות.
 8. טיציאן והציור בוונציה
  ציירי וונציה וטיציאן בראשם הנחילו לעולם מרקם של צבע וחיוניות שונים מאלה של רומא ופירנצה. נכיר את ציירי העיר, ביניהם טינטורטו וורונזה שהתחרו ביניהם בציורים הגדולים, הארוטיים והצבעוניים כל כך.
בוטיצ'לי, לידת ונוס, מוזיאון האופיצי, פירנצה
מראה
יאן ואן אייק, נישואי הזוג ארנולפיני, הגלריה הלאומית, לונדון

הרצאות נוספות

איטליה שלא הכרת

איטליה שלא הכרתם – בראי האמנות מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה. מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי

קרא עוד »

ספרי מופת ויצירות אמנות

ספרי מופת ויצירות אמנות   מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה. מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי אולימפוס",

קרא עוד »
דילוג לתוכן