האימפרסיוניזם והפוסט-אימפרסיוניזם

פרטי ההרצאה:

כפר סבא - בית רייזל
21/10/2021
19:00
חמישי
09-764-9303
האימפרסיוניזם והפוסט-אימפרסיוניזם
סדרה חדשה ומרתקת על אמנים אימפרסיוניסטים ופוסט אימפרסיוניסטים שיצרו עולם חדש דרך ציור ופיסול. ננסה להבין מה היה כל־כך מהפכני ביצירותיהם, ומדוע הייתה התנגדות כה עזה לחידושים שלהם. נכיר את האמנים, נשמע את סיפור חייהם, נלמד את הטכניקה בה יצרו ונבקר במוזיאונים בהם מוצגות יצירותיהם הנחשבות כיום למפורסמות, אהובות ו...יקרות במיוחד.

21.10.21 – המאה התשע עשרה – לפני מהפכת האימפרסיוניזם

הרצאת מבוא לסדרה החדשה בה ננסה להבין עד כמה היה מרחיק לכת הרעיון האימפרסיוניסטי. נכיר את עולם האמנות של המאה התשע עשרה על כל האסכולות והזרמים המגוונים שלה. נפתח בניאו־קלאסיקה, נמשיך לרומנטיקה ולריאליזם, עד לאדוארד מאנה המשמש לגשר בין העולם החדש והישן.

4.11.21 – קלוד מונה

נכיר את האמן הנחשב למבשר האימפרסיוניזם, שאחת מיצירותיו העניקה את השם לזרם כולו. נסייר בביתו ובמוזיאונים בהם מוצגות יצירותיו, וננסה באמצעותו להבין את הרעיון המהפכני שלו ואת מושג "הנצחת הרגע" ביצירותיו.

11.11.21 – אוגוסט רנואר

האמן האהוב על כולנו היה ידידו ושותפו של מונה. יחדיו הם עשו את צעדיהם הראשונים בתנועה המודרנית הראשונה. נכיר את מנעד הסגנונות שלו ונתעכב לצפות ביצירתו הגדולה "סעודת השייטים". בנוסף, נכיר פן פחות ידוע באמנותו – הפיסול.

25.11.21 – פיסארו ואמנים נוספים

 קמי פיסארו – האמן שדבק עד יום מותו באימפרסיוניזם והיה קנאי לטכניקה האימפרסיוניסטית ללא סטיות. נכיר אותו, יחד עם אחדות מהנשים האמניות שיצרו אף הן בטכניקה זו, אך, משום מה, הן ידועות פחות.

2.12.21 – ניאו-אימפרסיוניזם ופוסט-אימפרסיוניזם

נכיר את האמן ג'ורג' סֶרָה, אבי הפואנטליזם – "תורת הנקודות" – שמזוהה עם הניאו־אימפרסיוניזם. נמשיך עם שני אמנים פוסט אימפרסיוניסטים מרתקים – דגה וטולוז־לוטרק. נלמד מה ירשו מהאימפרסיוניזם וכיצד ניווטו את כישרונם ליצירת סגנון חדש, מפתיע ומרתק. נשמע את סיפורו הטראגי של טולוז לוטרק ונעסוק בשערורייה של פסלי הרקדניות של דגה.

9.12.21 – פול גוגן

 האמן שבילה כעשר שנים מחייו באיים האקזוטיים שבאוקיינוס השקט נשאר חידתי עד היום. האם היה אמן בחסד עליון, פדופיל סדרתי, "פרא אציל" או אחד ממניחי היסוד לאמנות המודרנית? בהרצאה מרתקת נשמע על חייו, יצירתו, אהבותיו ומותו בטרם עת.

30.12.21 – ואן גוך, האמן המיוסר

   ננסה לעמוד על פשר סודו וקסמו של האמן, שלא הצליח להמתין עד שהעולם יכיר בו, והתאבד. יצירותיו של ואן גוך שובות עין ומרגשות כל צופה. נסקור רבות מיצירותיו וננסה לעמוד על פשרן.

13.1.22 – רודן – הפסל והאימפרסיוניזם

אוגוסט רודן נחשב לפסל אימפרסיוניסטי ומהפכן. נכיר את הפיסול בתחילת המאה ה-19 כדי להבין את המהפכה שיוצר רודן בסוף המאה. נשמע את סיפור חייו ונכיר את מיטב יצירותיו.