מהפכנים וסוללי דרך בהיסטוריה של האמנות

פרטי ההרצאה:

הקתדרה, מוזיאון ארץ ישראל, אולם רוטשילד
01/11/2023
11:30
רביעי
5288*
מהפכנים וסוללי דרך בהיסטוריה של האמנות

קורס מתקדם בתולדות האמנות, שיעסוק בסוגיות של חדשנות, בעיטה במוסכמות, נטישת העבר והעזה יצירתית ומחשבתית. כל הרצאה תיוחד לאחד או שניים ממחוללי השינויים ומבשרי התקופה החדשה, מיוון העתיקה ועד הסוריאליזם.

זהו גם קורס הפורס בפני השומע את ההתפתחות של תולדות האמנות מיוון העתיקה ועד למאה ה-20

 

נושאי ההרצאות:

  1. מהפכנים וסוללי דרך ביוון העתיקה

נסקור את האמנות הקלאסית ביוון העתיקה וננסה להבין את המהפך של האמנות בתקופה ההלניסטית לעומת האמנות של המאה ה-5 לפנה"ס. נתייחס גם לאמנות הציור והפיסול ברומא, המהווה המשך ופיתוח של אמנות יוון.

 

  1. ג'וטו ומאזאצ'ו: מבשרי הרנסנס

שני ענקי הציור, אשר 100 שנה מפרידות ביניהם, נחשבים לאמנים שנטשו את האמנות הביזנטית והביאו לעולם את בשורת הרנסנס. מה היה המהפך של ג'וטו לעומת הסגנון הביזנטי ומה היו הצעדים הנוספים של מאזאצ'ו? נספיק להציץ גם ביצירות של בוטיצ'לי ורפאל.

 

  1. מהפכני הפיסול של הרנסנס

פסלי הרנסנס העדיפו את חיקוי ההוד וההדר של העת העתיקה לעומת הפיסול הגותי ברחבי אירופה. מדוע נחשב דונטלו לפסל הרנסנס הראשון ומה היה החידוש שלו? נכיר גם פסלים שהיו חדשניים במידה כזו שלא התקבלו על ידי אנשי התקופה.

  1. ברונלסקי ופאלאדיומחוללי ומבשרי אדריכלות הרנסנס.

נסקור את סגנונות האדריכלות הקלאסית, הרומנסקית והגותית כדי להבין את המהפכה של אדריכלים אלה ואת משמעות האדריכלות של תקופת הרנסנס.

 

  1. ברניני: מחולל סגנון הבארוק בפיסול

האיש שהעז לקרוא תיגר על מוסכמות הפיסול של הרנסנס ויצר עולם של תיאטרליות, וירטואוזיות מפתיעה, קומפוזיציות חדשות והצגת הדרמה בשיאה.

 

  1. קאראואג'יו: הצייר שיצר את סגנון הבארוק בציור

האמן אשר בעט בפומבי במאפייני הציור הרנסנסי והדהים את בני זמנו בחדשנותו הנועזת. השימוש החדשני באור-צל, הריאליזם הבוטה, בחירת רגע השיא – כל אלה ועוד ביצירות המהפכניות של קאראואג'יו. נלמד גם על כמה ממשיכי דרכו, כמו הציירת ארטמיסיה ג'נטילסקי ואחרים.

דילוג לתוכן