טוסקנה למתקדמים

טוסקנה למתקדמים

מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה.

מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי אולימפוס", "הצופן הנוצרי באמנות",  "מיתולוגיה עכשיו", "גיבורי המיתולוגיה היוונית".

 

סדרה חדשה ומרהיבה בה נטייל בערים ובעיירות הקסומות של טוסקנה (בלי פירנצה) אשר  פחות מתויירות על ידי המטייל הישראלי. בסיור הווירטואלי נלמד על ההיסטוריה, התרבות, האמנות והמבנים החשובים והמעניינים. נקדיש תשומת לב לנושאי תרבות ואמנות אשר מהווים עד היום אבן יסוד בהבנת הסגנונות השונים של ימי הביניים, הרנסנס ותקופת הבארוק.

 

  1. סיינה – עיר של מרוצי סוסים ויצירות אמנות מפתיעות

נשמע, נראה ונלמד על ה"פאליו" – מרוצי הסוסים הנערכים בעיר מאות שנים. נטייל בסמטאות העיר וניכנס אל הדואומו המפואר ובו יצירות של דונטלו, מיכלאנג'לו, ברניני ורבים אחרים. נסייר בבניין העיריה הפועל כבר 700 שנה ונעמוד מופתעים מציורי הקיר המקשטים את החדרים אשר מהווים כיום את המוזיאון העירוני. ניכנס אל בית הטבילה המפואר, המעוטר ביותר בכל טוסקנה.

  1. קורטונה וארצו

ההרצאה תוקדש לשתי ערים קסומות ומרתקות. נתחיל בעיר קורטונה, השוכנת על צוק גבוה ממנו נשקף נוף עוצר נשימה. ניכנס אל המוזיאון האטרוסקי ונשמע את סיפורם של תושבי העיר הקדומים. נמשיך למוזיאון נוסף ובו יצירות של פרה אנג'ליקו, לוקה סיניורלי ועוד. ניכנס לדואומו ונצפה בסמטאות העיר המקושטות. בחלק השני של ההרצאה נלמד על העיר ארצו. נבקר במרכז ההיסטורי, בכנסיית סן פרנצ'סקו בה צייר האמן פיירו דלה פרנצ'סקה את מחזור סיפורי האגדות בדבר מציאת "הצלב האמיתי" על ידי הלנה, אמו של הקיסר קונסטנטין הגדול.

  1. פיזה

ההרצאה תוקדש לסיור ממצה בעיר, גם בחלקים הפחות מוכרים לנו. נתחיל כמובן בתיאור האדריכלות ויצירות המופת הנמצאות בדואומו ובבית הטבילה. ננסה להבין את סודו של מגדל הפעמונים הנטוי המפורסם כל כך. ניכנס אל ה"קמפו סאנטו" – בית הקברות העתיק ובו אדמה מארץ הקודש ומצבות קבורה ייחודיות מאד. נמשיך אל נהר הארנו הזורם גם בפיזה, נבקר בארמונות העיר ונשמע על ההיסטוריה שלה כמעצמה ימית והיריבות האכזרית מול העיר פירנצה.

  1. עיירות קסומות בטוסקנה

ההרצאה תוקדש לביקור בעיירות קטנות ביותר באמצעותן נלמד על עקרונות הבנייה והתכנון של כל עיר ועיר. נתחיל בעיירה הקטנה ביותר – מונטהרג'וני, בה חיים כ-60 איש בלבד, נמשיך לעיירה פיאנצה שתוכננה להיות העיר האידיאלית, נמשיך לעיירה מונטפולצ'יאנו ונערוך השוואה בין העיירות כדי למצוא את המכנה המשותף. נסיים בביקור בכנסיית סן ביאג'ו היוצאת דופן, השוכנת למרגלות העיירה.

  1. מונטה אוליבייטו, תעשיית היין והווילות של משפחת מדיצ'י

נבקר במנזר המפורסם מונטה אוליבייטו מג'ורה ובו ציורי קיר על שטח עצום של הציירים לוקה סניורלי וסודומה, עוזרו האישי של רפאל. נבקר בכמה עיירות הידועות בזכות היין שלהן ונסיים בסיור ממצה בכמה ווילות של בני משפחת מדיצ'י, דוכסי פירנצה. נקדיש תשומת לב מיוחדת לווילה פוג'ו א קאינו שם חי ומת לורנצו המפואר ודוכסים נוספים מהמשפחה.

  1. הערים פראטו ופיסטויה והעיירה וינצ'י

בעיר פיסטויה (בה הומצא האקדח ולכן הוא נקרא פיסטול…)נשמע ונראה את המרכז ההיסטורי ובו הדואומו ובית הטבילה עם ציורי קיר מפתיעים. משם נמשיך בהרצאה לעיר פראטו בה צייר האמן פיליפו ליפי (המורה של בוטיצ'לי) את ציורי הקיר והתאהב בנזירה לוקרציה בוטי, אותה חטף ונשא אחר כך לאישה. נשמע את הסיפור ונראה את יצירותיו. נסיים את ההרצאה בביתו של לאונרדו דה וינצ'י בו יש כיום מוזיאון קטן המתאר את המצאותיו של הגאון הרנסנסי.

  1. לוקה וסן ג'ימיניאנו

שתי ערים קסומות ועתיקות. נתחיל בעיר לוקה, עליה שלטה במאה ה-11 הגברת מתילדה מקנוסה ונשמע את ההיסטוריה המרתקת של העיר. נבקר במוקדי התיירות של העיר כמו ביתו של המלחין ג'אקומו פוצ'יני והדואומו של העיר בו נמצאת מצבת הקבורה המרגשת כל כך של אשת השליט – אילריה דל קארטו. נמשיך לעיירה האחרונה בסדרת הרצאות זו על טוסקנה – עיר המגדלים סן ג'ימיניאנו. נסייר בעיר ונשמע את סודם של המגדלים הרבים שהיו בעיר, אשר מהם נותרו כמה, נראה את סמטאות העיר, המוזיאון העירוני והכנסיות המקושטות בציורי קיר מהתנ"ך שלנו.

  1. קארארה, לה ספציה ו"צ'ינקווה טרה"

נשלים את הסגרה בעיר השיש המפורסמת – קארארה. נלמד את סוד חציבת האבן היקר, ונספר מה עשה שם מיכלאנג'לו לפני חמש מאות שנה. נמשיך לעיר הנמל לה ספציה ודרך "משעול האהבה" נסייר ב"חמש האדמות" – חמישה כפרים ציוריים לאורך החוף.

הרצאות נוספות

דילוג לתוכן