מהפיסול ביוון ועד אוגוסט רודן תולדות הפיסול

סיפורו של הפסל מיוון העתיקה, ועד לעת החדשה

הקורס מעביר בפני הצופה את ההיסטוריה של הפיסול בכל התקופות השונות מיוון העתיקה ועד ימינו. בקורס יוצגו היצירות בתמונות תקריב מרהיבות, מזוויות שונות אשר יתנו לצופה את התחושה כי הוא נמצא מול היצירה עצמה. נלמד את המאפיין, הייחודי והחידוש שבכל תקופה, ננסה להבין את ההשפעות מן העבר על האמנים, נשווה בין יצירות אשר אלפי שנים מפרידות בינן וננסה ללמוד על מקורות ההשפעה וההשראה של האמנים הרבים – תוך סיפור חייהם.
 
יוון העתיקה , על כל תקופותיה – מהארכאית, הקלאסית וההלניסטית , נתנה לעולם המערבי את הבסיס ואת ההשראה שהגיעה עד לאמני הרנסנס והניאו קלאסיקה של המאה ה-19. נראה את מיטב היצירות מ"זורק הדיסקוס", אפרודיטה מקנידוס" ועד "לאוקאון ובניו".
 
האימפריה הרומית נטלה מיוון את ההנהגה בפיסול ואמניה הביאו לעולם פיסול מונומנטאלי המפעים אותנו עד היום. פיסלו של מרקוס אאורליוס יחד עם שאר הפסלים שנראה במוזיאון הקפיטוליני ברומא, המוזיאון הארכיאולוגי בנאפולי ועוד .
 
ימי הביניים הביאו לעולם את הפיסול הרומנסקי ואת הפיסול הגותי אשר עיטר את הכנסיות המרשימות כל כך, ברחבי אירופה.נטייל ביבשת ונלמד על ההתפתחות הסגנונית של הפיסול עד לשלהי תקופת הרנסנס, אשר תתייחס בביטול לסגנון זה ותביא לעולם תחייה של אמנות הפיסול.
 
הרנסנס , באמצעות אנשי השם מדונטלו ועד מיכאלאנג'לו ישנו את פניו של הפיסול ללא היכר. נלמד על הצעדים הראשונים וננסה להבין את הדרך ל"דוד" ול"פייטה היפה". לא נקפח אמנים של התקופה, פחות ידועים , אך חשובים ומרתקים כמו ורוקיו, לוקה דלה רוביה ושאר בני משפחתו, סנסובינו ועוד.
 
הברוק יביא שוב למהפך בסגנון הפיסול ומחוללו הוא ברניני, איש רומא. נראה את פסלי המיתולוגיה שלו, את המזרקות בפיאצות של רומא, הנשים באקסטאזה בכנסיות העיר, ומעל לכל את מפעלו הפיסולי האדיר בכנסיית סנט פטרוס ברומא, הכנסייה הגדולה ביותר העולם. נסקור גם אמנים אחרים שפעלו ברומא ואת השפעת ברניני על כל אמנות הפיסול באירופה באותה תקופה.
 
העת החדשה תחל בסקירת הפיסול הניאו קלאסי של קאנובה ואחרים המחזירים את הסגנון המאופק וחמור הסבר לאופנה, נמשיך עם הפסל האימפרסיוניסטי אוגוסט רודן ונקנח בפיסול מודרני של ג'קומטי, פיקאסו, דאלי ורבים אחרים.

הרצאות נוספות

הציור בתקופת הרנסנס

מג'וטו בפדובה ועד למיכאלאנג'לו בקפלה הסיסטינית סדרה מרתקת הפורשת לפנינו את סיפורו של הציור בתקופת הרנסנס. ג'וטו, על רקע הציור הביזנטי מחולל את המהפך ומבשר

קרא עוד »

לונדון

העיר של המוזיאונים והגלריות לונדון הינה יעד מבוקש ופופולארי לכל בן תרבות. ריכוז שכיות החמדה של אמנות מהווה סיבה מספקת לגיחות חוזרות אל עיר זו.

קרא עוד »

יוון – ערש האמנות

התרבות והמשחקים האולימפיים. ציור, פיסול וארכיטקטורה יוון – מהתקופה המינואית ועד לשלהי התקופה הביזנטית העניקה לעולם את מורשת התרבות והאמנות. הארכיטקטורה, הפיסול, הציור, המיתולוגיה והמשחקים

קרא עוד »