פיענוח הצופן הנוצרי באמנות

פרטי ההרצאה:

אסכולות האוניברסיטה הפתוחה, מוזיאון המדע - סמסטר א'
05/11/2023
11:00
ראשון
1-700-700-169
פיענוח הצופן הנוצרי באמנות

 

פענוח הצופן הנוצרי באמנות

 

לאמנות הנוצרית יש שפת סימנים המיוחדת לה והיא תופסת בה תפקיד מרכזי. הקורס יתמקד בזיהוי והבנת יצירות אמנות העוסקות בנצרות והממלאות את הכנסיות והמוזיאונים ברחבי העולם. נלמד לפענח את ה"צופן הנוצרי" באמנות,


  1. איך דונטלו, רפאל, קאראואג'יו ואחרים מתארים את יוחנן המטביל?

 נכיר ונלמד לזהות באמנות ולשמוע את סיפור חייו הטראגי של האיש שנקרא "הנביא האחרון של הברית הישנה והנביא הראשון של הברית החדשה.

 מריה האם – האישה אותה ציירו ופיסלו יותר מכל דמות אחרת

נעקוב באמצעות יצירות אמנות אחר חייה של האישה, המתוארת באמנות מלידתה ועד מותה. נלמד כיצד ראו האמנים את תפקידה החשוב כ"יולדת האל" .

 

  1. ניסים ונפלאות – חייו של ישו כמקור בלתי נדלה של יצירות אמנות

 יצירות מופת רבות של גדולי האמנים, אותם נראה במוזיאונים ובכנסיות מתארות את הנסים שביצע. נבין כיצד הפכה האמנות את סיפורו לאמנות נשגבה.

  1. הצליבה של רפאל ו"הפייטה" של מיכלאנג'לו

 צפייה ביצירות המופת המתארות את הרגעים המכוננים של הדת הנוצרית לא ישאירו את הצופה אדיש מולן. נראה יצירות מפורסמות ונתרשם גם מיצירות של אמנים פחות ידועים אך מפתיעים ביצירותיהם.

  1. היצירות הארוטיות המתארות את מריה מגדלנה

 נעמוד מופתעים מול יצירות ארוטיות ונועזות של מריה מגדלנה, וננסה לעמוד על הסיבות אשר התירו לאמנים לתאר את מריה מגדלנה חשופה כל כך, נכיר את יצירותיהם של טיציאן, אל גרקו, קאנובה ורבים אחרים.

 

  1. איך נבדיל בין השליחים ?

 המפגש יוקדש להתבוננות והבנה של יצירות אמנות המתארות את השליחים ופעילותם לפני ואחרי מותו של ישו. נלמד כיצד ניתן, במבט אחד, להבדיל ביניהם. תוך כדי כך נלמד על טכניקת הפרסקו והסקו בציורי הקיר.

  1. איך קשורה המיתולוגיה היוונית לתיאורם של המרטירים באמנות?

 האמנות הנוצרית שאבה מותגים רבים מהמיתולוגיה היוונית ושילבה אותם באמנות הנוצרית. נלמד על הדומה והשונה בין אמנות המיתולוגיה היוונית והאמנות הנוצרית בתיאורי המרטירים והקדושים.

  1. מסדרים, מנזרים סקרמנטים

 בהרצאת הסיום לסמסטר הראשון נלמד על מסדרים ומנזרים שונים – מהמנזר הבנדיקטיני הראשון במונטה קסינו, מסדר הפרנציסקנים מאסיסי ונכיר באמצעות יצירות אמנות מרהיבות, מהם שבעת הסקרמנטים .

 

דילוג לתוכן