התנ"ך בראי האמנות

 

ך.

 

התנ"ך בראי האמנות

 מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה.

מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי אולימפוס", "הצופן הנוצרי באמנות",  "מיתולוגיה עכשיו", "גיבורי המיתולוגיה היוונית".

 

מאז ומתמיד היו סיפורי התנ"ך מקור רב השראה לאמנים בכל התקופות. הסדרה תבחן ייצוגם באומנות של נושאים מן התנ"ך, על-ידי אמנים דגולים בתחום הפיסול והציור. כל מפגש יתמקד בנושא נפרד. הסיפור התנכ"י יוצג בהרחבה על דמויותיו הרלבנטיות וצילומי תקריב מרשימים תוך השוואה בין אמנים, תקופות וטכניקות.

 

הרצאה 1

דוד סמל של ניצחון

 

דמותו של דוד מהווה סמל של ניצחון בתולדות האמנות. נערוך השוואה בין דויד של מיכלאנג'לו לדוד של ברניני ונלמד על ההבדלים בין סגנון הרנסנאס לסגנון הבארוק ונמשיך בסיור בין יצירות דוד הרבות בתולדות האמנות.

 

הרצאה 2

אדם וחווה-הזוג הראשון

 

הזוג הראשון והחוטא, אדם וחווה, הוא נושא רחב ידיים באמנות, פופולארי עוד מימי הביניים. יש להניח כי ה"רשות" לתארו בעירום הוסיפה לפופולאריות שלו.

 

הרצאה 3

סיפורי ספר בראשית

 

ספר בראשית מכיל סיפורים רבים אשר זכו לביטוי מרהיב ביצירות אמנות רבות – מגדל בבל, לוט ובנותיו, יוסף ואחיו ופעילותו במצרים. נלמד כיצד להתבונן ולהבין את רעיונות הסיפור התנ"כי באמנות.

 

הרצאה 4

אברהם ועקדת יצחק

 

סיפור עקדת יצחק תופס מקום מרכזי ביצירות אמנות. אצל הנוצרים מרמזת העקידה לצליבת ישו ומכאן הפופולאריות של נושא זה. נספר ונראה גם את בשורת המלאכים לאברהם וכמובן נצפה בסיפור הטראגי של הגר וישמעאל.

 

הרצאה 5

משה ויציאת מצרים

 

מדוע משה כה פופולרי ביצירות אמנות. הניסים והנפלאות במדבר הם הטרמה לניסים ונפלאות של ה"ברית החדשה". דמותו של המנהיג המקודש על ידי כל הדתות הפכה לפופולארית בתולדות האמנות ורבות היצירות המתחקות אחר פועלו. נשווה את "משה" של מיכלאנג'לו ליצירותיו הקודמות.

 

הרצאה 6

הנשים בסיפורי התנ"ך

 

בסיפורי התנ"ך מככבות נשים רבות, אשר כולן הפכו לנושא שגור אצל האמנים. החל מבת שבע שהתרחצה על הגג, יהודית שכרתה את ראשו של הולופרנס ויעל בסיפור על סיסרא, אסתר ואחשוורוש ועוד. נבדוק כיצד מתוארת הגיבור התנכ"ית ביצירות אמנות רבות ומפתיעות.

הרצאה 7

סיפורי התנ"ך במחזורי יצירות

 

מחזור יצירות בנושא אחד, והפעם – סיפורי התנ"ך היו לנושא נפוץ במקומות שונים. נטייל בכנסיית מונראלה המוזהבת, פסיפסי רוונה, פסיפסי כנסיית סן מרקו בוונציה, ציורי התקרה של רפאל ועוד. ננסה לעמוד על הדומה והשונה.

 

הרצאה 8.

"דלתות גן העדן" בבית הטבילה בפירנצה

 

הדלתות המפורסמות ביותר שזכו לכינויים על ידי מיכאלאנג'לו אשר כה התרשם מהן מספרות סיפורי תנ"ך. נלמד על המכרז לביצועם ונסקור את פרטי הפרטים המפתיעים בעוצמתם.

 

הרצאה 9

הכתב העברי ביצירות אמנות

 

לסיום הסדרה על התנ"ך באמנות נערוך מסע קסום בין יצירות אמנות בהן מופיע כתב עברי. חלקן יצירות מפורסמות וחלקן חבויות ביצירות עלומות אשר גלוי הכתב העברי בהן יוצר חוויה מסוג אחר.

 

הרצאה 10

נביאי ישראל ביצירות אמנות

 

מסע מרתק במקומות שונים וצפייה ביצירות אמנות בהם מככבים נביאי ישראל. נביאי ישראל חשובים וקדושים גם בנצרות. ננסה להבין מדוע, תוך כדי צפייה ביצירות מופת.

 

הרצאה 11

תקרת הקפלה הסיסטינית ברומא

 

יצירתו המונומנטאלית של מיכלאנג'לו עוסקת כולה בסיפורים ובדמויות מן התנ"ך. הפעם, ללא הצפיפות והקושי בצפייה בה, נעמוד על יצירתו, המהווה את פסגת הישגיו של האמן הדגול.

 

הרצאה 12 – דמויות ואירועים מהתנ"ך ביצירות אמנות ובכנסיות

 

הרצאה מרתקת, חובה לכל תייר ומדריך טיולים המסיירים באירופה. ריבוי היצירות, בציור ובפיסול, העוסקות בתנ"ך היהודי הנמצאות בכנסיות מעוררות התרגשות והשתאות. ננסה לענות על השאלה – מדוע ? לצורך מה הן הוצבו בכנסייה? נלמד כמובן גם כן, כיצד לזהות את הדמויות, הסיפורים והנבואות המתוארים ביצירות וכיצד נבדיל בין הדמויות.

 

 

הרצאות נוספות

האמנות- פנים רבות לה

הרצאות חתך במגוון נושאים סדרה מרתקת וייחודית, בה כל הרצאה עוסקת בנושא חתך אחר וסוקרת את התייחסות האמנות – בציור, פסול וארכיטקטורה – לנושאים.  בסדרה יוצגו מיטב יצירות

קרא עוד »

גדולי הציירים של וונציה

סיפורה המרתק של "אסכולת וונציה" והציירים הגדולים של העיר סדרה חדשה בה נכיר את סגנון הציור הייחודי בוונציה, שנקרא "אסכולת וונציה". נלמד על תחילת הציור

קרא עוד »

אהבה – זה כל הסיפור

אהבה – זה כל הסיפור   מרצה: ד"ר אפי זיו, סופר ומרצה בכיר לאמנות. מדריך סיורי אמנות באירופה. מחבר הספרים –  "משחקי האלים", "סודות אלי

קרא עוד »
דילוג לתוכן