תולדות הארכיטקטורה

סיפור האדריכלות ממקדשי יוון, הבניה ברומא האימפריאלית, הקתדראלות הגותיות, מבני הרנסנס ופאר הבארוק.

זהו סיפורם של המקדשים, הכנסיות, הארמונות ומפעלי הבנייה הכבירים של האנושות. הקורס ידריך , צעד אחר צעד, את התלמיד בהבנת ההתפתחות האדריכלית מימי יוון העתיקה ועד לעת החדשה. ננסה לבדוק מקורות השראה והשפעה בכל התקופות, תוך השוואה וניתוח של סגנון וייחוד המאפיינים כל תקופה. בקורס יוצגו מבנים ושיחזור של מבנים שאינם עוד, ויקנו תחושה של צפייה באתר עצמו בו היה המבנה או עומד עד היום בתפארתו.

יוון העתיקה נתנה לעולם המערבי את הבסיס לאדריכלות הקלאסית. נלמד על המקדשים בסגנון הדורי, יוני וקורינתי, נלמד על התיאטרון היווני , נבין עקרונות בניה כמו סימטריה, מודולים ועוד. נעשה סיור וירטואלי בעולם היווני במתחמים המפורסמים של אז באולימפיה, דלפי, סירקוזה, אתונה ועוד.

האימפריה הרומית נטלה מהיוונים את עקרונות הבנייה , אך בעזרת חומרי בניה חדשים, ולאור היותה אימפריה אדירה , הביאה לעולם את מגוון הסוגים של המבנים – שערי ניצחון, עמודי ניצחון, אמות מים, אמפיתיאטרון , יחד עם חללים גדולים, קשת וכיפה , כמו הפנתיאון, העיר המתוכננת ועוד.

ימי הביניים יביאו לעולם את הסגנון הרומנסקי ואת הסגנון הגותי. נסקור את המבנים, רובם כנסיות, ונלמד את שלבי ההתפתחות מהרומנסק אל הגותי. כמובן שנסייר וירטואלית בקתדראלות המרשימות ביותר וננסה לעמוד על סודן וייחודן.

הרנסנס יחזיר את היופי הקלאסי למבנה ויסגוד לעקרונות ולצורות של יוון ורומא. ברונלסקי יתחיל את העידן של הרנסנס במבני הציבור שלו ובכיפת הדואומו בפירנצה ומיכאלאנג'לו יסיים את העידן המזהיר של הרנסנס. נסקור את מפעלם של השניים יחד עם סיפור יצירתם של אדריכלים נוספים של התקופה.

הברוק יביא למפנה דרמתי באדריכלות והמהפך בסגנון יגיע מרומא באמצעות ברניני, בורומיני ואחרים ומשם יתפשט במהירות לכל רחבי אירופה. נסקור את הכנסיות המפוארות , הארמונות, מבני הציבור ואחרים המותירים , עד היום, את הצופה פעור פה מולם.

העת החדשה תתחיל בחזרה אל מוטיבים קלאסיים בבניה והסגנון הניאו קלאסי יתפשט מאירופה ועד לבית הלבן שבארה"ב. נסקור את מרכזי הערים הגדולות אשר שינו את פניהן במאה ה-19 וננסה לעמוד על המרכיבים האדריכליים שלהן.

הרצאות נוספות

ספרים וסרטים מספרים אמנות

בעקבות יצירות מופת המופיעות בספרים ובסרטים סדרת הרצאות מרתקת בעקבות ספרים רבי מכר שחלקם עובד לסרטים מצליחים. ההרצאה תעסוק בהיבט האמנתי של הספר, באתרים בהם

קרא עוד »

יוון – ערש האמנות

התרבות והמשחקים האולימפיים. ציור, פיסול וארכיטקטורה יוון – מהתקופה המינואית ועד לשלהי התקופה הביזנטית העניקה לעולם את מורשת התרבות והאמנות. הארכיטקטורה, הפיסול, הציור, המיתולוגיה והמשחקים

קרא עוד »

אהבה – זה כל הסיפור…

סדרת הרצאות מרתקת העוסקת, כל כולה, באהבה. מסיפורי אהבה במיתולוגיה היוונית, ועד גילויי האהבה של האמן לאהובתו. סיפורן של המאהבות הגדולות והמפורסמות וסיור בארמונות אשר

קרא עוד »