ספרים וסרטים מספרים אמנות

בעקבות יצירות מופת המופיעות בספרים ובסרטים

סדרת הרצאות מרתקת בעקבות ספרים רבי מכר שחלקם עובד לסרטים מצליחים. ההרצאה תעסוק בהיבט האמנתי של הספר, באתרים בהם מתרחשת העלילה, באמנים המוזכרים וכמובן ביצירות האמנות הקשורות לספור. הנאה מן המפגשים מובטחת גם למי שטרם קרא את הספרים.

 1. "שירתה של טרויה" – קולין מקאלוג
  האהבה שהציתה מלחמה. ספור מלחמת טרויה בעקבות ה"איליאדה" להומרוס והעיבוד לרומן המרתק של סופרת הספר הקלאסי "ציפורים מתות בסתר".
 2. "הנערה עם עגיל הפנינה" – טרייסי שבליה
  הספר , ולאחריו הסרט בעקבות ורמיר וציירי הולנד במאה ה – 17. ההרצאה תפגיש אותנו עם עולם האמנות ההולנדי של המאה ה – 17. נושאים, טכניקות, מחירים, אהבות ואינטריגות בעולם רחב זה.
 3. "מלאכים ושדים" – דן בראון
  "הפרינצ'יפסה" – פיטר פרנגה
  רומא על שלל אתריה המרשימים, ברובם יצירתו של ברניני תהווה את נושא ההרצאה. הסיור יתמקד באתרים המוזכרים בספרים ואשר מהווים אתרי סיור פופולרים בעיר. נלמד את סודן של הכנסיות, הפיאצות, הפסלים והרעיונות המהווים את חוט השני של שני רבי המכר.
 4. "התאווה לחיים" – אירוינג סטון
  ספור האוזן המפורסמת ביותר. האם היה זה ואן גוך שכרת לעצמו את בדל האוזן? או שהיה זה גוגן שעשה זו בעת תגרה בין השניים? ספור יצירתו של ואן גוך , האמן שלא הצליח למכור אף תמונה בחייו והיום כל זיוף של יצירתו נמכר במיליוני דולרים.
 5. "הברבורים של לאונרדו" –  קארן אסקס
  לאונרדו דה וינצ'י מבלה 20 שנה במילאנו. הספר, המתאר את פעילותו של האמן בעיר ומנסה להסביר את תעלומת "הסעודה האחרונה" ו"המדונה של הסלעים" – יצירות מסתוריות של האמן. נעסוק גם באמנים אחרים שפעלו בסיבה באותה תקופה.
 6. "הרוחות של גויה" –  מילוש פורמן
  הבמאי הצ'כי כותב רומן מרתק על חייו הסוערים של גויה ושוזר בו את פעילותו האמנותית הרחבה, את התהפוכות ההיסטוריות העוברות על ספרד, ואת השלכותיהן על היצירה האמנותית. הרצאה בעקבות גויה והציור הספרדי .
 7. "סעודת השייטים" –  סוזן ורילנד
  רומן קולח וסוחף על רנואר וציורו הגדול "סעודת השייטים" . נבדוק בדקדקנות את תהליך העבודה על הציור, הדמויות המופיעות בו ונרחיב את היריעה אל עבר חייו ויצירתו של רנואר.
 8. "משחקי האלים" –  אפי זיו
  הספר האלבומי עוסק במשחקים האולימפים ביוון העתיקה , בראי האמנות וסיפורי המיתולוגיה. ההרצאה תחשוף בפני הצופה את סודם של חיי הספורט , יצירות האמנות וסיפורי המיתולוגיה השזורים להם יחדיו ומהווים את שיאה של התקופה.
 9. "עמודי תבל" –  קן פולט
  רב המכר העוסק ברקע בבניית קתדראלה נותן את השראתו להרצאה מרתקת העוסקת בתולדות הקתדראלות הגותיות ברחבי אירופה. סקירה מקיפה ומרהיבה של אדריכלות הכנסייה מהסגנון הרומנסקי, הגותי ועד הסגנון הרנסנסי .
 10. "צופן דה וינצ'י" – דן בראון
  סודה של מריה מגדלנה מהווה את הסיבה לאופן ביטוייה באמנות. בהרצאה נחשוף את סודה יחד עם ניפוץ מיתוסים בציורי ה"סעודה האחרונה" של אמנים שונים . ההרצאה תסקור גם את מבנה מוזיאון הלובר בפריז וכמה מהאתרים המוזכרים ברב המכר .
 11. "הולדת ונוס" – שרה דוננט
  האם היה זה בוטיצ'לי שעמד מול עיניה של הסופרת? העיר פירנצה של לורנצו המפואר, שלוש השנים של שלטון האימים של הנזיר הדומניקני הקיצוני, סבונרולה על רקע חיי האמנות של העיר יעמדו במרכז ההרצאה.
 12. "ייסורי ארטמיסיה" – סוזן ורילנד
  ארטמיסיה ג'נטילסקי היא גבורת הרומן המרתק . הציירת הראשונה באקדמיה של פירנצה הייתה למופת בחייה האישיים וביצירתה האמנותית. ספור משפט האונס שלה אל מול יצירתה בסגנונו הנועז של קאראואג'יו יהוו את מוקד ההרצאה.

הרצאות נוספות

ונציה – עיר של אמנות

תולדות הציור, הפיסול והאדריכלות של עיר התעלות וונציה – עיר אמנות מרתקת תהווה את נושא סדרת הרצאות . במסגרת ההרצאות נתוודע למבנים ההיסטוריים, לכנסיות, למוזיאונים

קרא עוד »

אהבה – זה כל הסיפור…

סדרת הרצאות מרתקת העוסקת, כל כולה, באהבה. מסיפורי אהבה במיתולוגיה היוונית, ועד גילויי האהבה של האמן לאהובתו. סיפורן של המאהבות הגדולות והמפורסמות וסיור בארמונות אשר

קרא עוד »